Artykuł sponsorowany

O psychoterapii EMDR opowiada terapeutka Małgorzata Brzychcy

O psychoterapii EMDR opowiada terapeutka Małgorzata Brzychcy

Rodzajów psychoterapii jest wiele. W przypadku leczenia depresji, traum oraz przy konieczności pracy zespołowej w różnych sytuacjach kryzysowych dużą skutecznością wyróżnia się terapia EMDR. Zwana jest ona inaczej terapią odwrażliwiania, a oparta jest o dokładnie opisaną procedurę, którą muszą zastosować certyfikowani psychoterapeuci wraz ze swoimi pacjentami. Kiedy można jednak ją zastosować, jakie przynosi ona rezultaty i na czym ona tak naprawdę polega? Szczegółami na ten temat dzieli się terapeutka Małgorzata Brzychcy. 

Wskazania do psychoterapii EMDR

Jak tłumaczy psychoterapeuta Małgorzata Brzychcy, terapia EMDR stosowana jest przede wszystkim u pacjentów, którzy przeżyli różnego rodzaju traumatyczne doświadczenia i borykają się z ich psychicznymi konsekwencjami np. nerwicą, depresją, fobiami czy zaburzeniami snu. Badania potwierdzają, iż ten rodzaj psychoterapii pomaga zwalczyć stany depresyjne i poczucie lęku, a także skutecznie przeciwdziała tzw. świadomości tunelowej (tj. brak dostrzegania szans na poprawę swojego stanu i życia; brak wyjścia), która pojawia się przy myślach samobójczych. Od lat terapia EMDR jest także stosowana w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, lęku uogólnionego i napadowego, zespołu stresu pourazowego oraz uzależnień. Terapeuta Małgorzata Brzychcy pracuje na co dzień z pacjentami z różnymi problemami. Wielu z nich korzysta także z terapii online. Kiedy jeszcze metoda EMDR może być stosowana? 

Małgorzata Brzychcy podkreśla, że terapia odwrażliwiania jest skuteczna nawet przy zaburzeniach odżywiania, przy zwalczaniu niskiej samooceny pacjenta oraz przy leczeniu chronicznego bólu psychosomatycznego. Jeśli chodzi zaś o płeć, wiek czy stan fizyczny, należy dodać, iż terapia EMDR może być wykorzystana przy pracy z każdym pacjentem. Adresowana jest zatem do osób starszych, niepełnosprawnych oraz do dzieci. Niektórzy psychoterapeuci wykorzystują ją również w pracy z grupami w różnych sytuacjach kryzysowych.

Na czym polega terapia EMDR?

Proces terapeutyczny EMDR skupia się na przepracowaniu negatywnych przekonań o własnej osobie. Ważne jest też zrozumienie problemów oraz odblokowanie emocji, które wynikają z ciężkich doświadczeń. W dużej mierze terapia EMDR koncentruje się zatem na swoistym odwrażliwianiu, czyli minimalizowaniu znaczenia traumatycznych przeżyć. W jaki jednak sposób się to odbywa w gabinecie psychoterapeutycznym Małgorzaty Brzychcy?

Podczas sesji terapeutycznych EMDR pacjent powraca pamięcią do złych wydarzeń, skupiając się na emocjach, myślach i sygnałach z ciała, które mu towarzyszą. Terapeuta zaś wspomaga bolesną podróż do przeszłości specjalnymi sekwencjami ruchu dłoni czy innymi bodźcami, które pozwalają wywołać u chorego szybkie ruchy gałek ocznych. Ich intensywna praca wpływa bowiem na skuteczną redukcję niepokoju u pacjenta oraz poczucie dyskomfortu.

Efekty terapii EMDR

Terapia EMDR musi być prowadzona pod czujnym okiem doświadczonego psychoterapeuty z odpowiednim certyfikatem potwierdzającym znajomość tejże metody. Tym może pochwalić się psychoterapeuta Małgorzata Brzychcy, która prowadzi w Zielonej Górze i Wrocławiu Prywatny Gabinet Psychoterapii. Jak podkreślają zaś tacy specjaliści, efekty sesji terapeutycznych EMDR zależą od wielu indywidualnych czynników. Niekiedy już kilka spotkań z terapeutą przynosi znaczne ukojenie i rozwiązanie problemu, a czasem potrzeba na to od kilku do kilkunastu miesięcy.

Badania wskazują jednak, że skuteczność terapii EMDR jest duża. Chory poznaje źródło problematycznych myśli, emocji i reakcji, a także dowiaduje się, jak we właściwy sposób przetworzyć traumatyczne wydarzenie we własnej świadomości oraz podświadomości. Sesje pozwalają zamknąć trudnym w życiu rozdział tak, by przeszłość nie wpływała negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz