Artykuł sponsorowany

O pracy pedagoga słów kilka.

O pracy pedagoga słów kilka.

Wychowywanie dzieci to zadanie spoczywające przede wszystkim na rodzicach i opiekunach oraz na nauczycielach, ale istotną rolę odgrywają tu również pedagodzy. To właśnie oni zapewniają wsparcie przedszkolakom i uczniom, a także służą pomocą rodzicom oraz nauczycielom. Na czym dokładnie polega praca pedagoga i dlaczego jest ona tak ważna z punktu widzenia dzieci oraz ich opiekunów?

Czym zajmuje się pedagog?

Podstawowym i najważniejszym zadaniem pedagoga jest pomoc dzieciom i młodzieży w celu stworzenia im jak najdogodniejszych warunków do szeroko pojętego rozwoju, włączając w to edukację, naukę zachowań społecznych oraz rozwój emocjonalny. Dlatego też pedagodzy często pracują w placówkach edukacyjnych, np. w przedszkolach i szkołach, ale świadczą również usługi w ramach poradni psychologiczno-pedagogicznych, które oferują dzieciom kompleksową pomoc. Warto zdawać sobie sprawę z ilości i złożoności problemów, z jakimi muszą mierzyć się dzieci oraz ich rodzice. Dotyczy to w szczególności dzieci przejawiających trudności w nauce, borykających się z zaburzeniami emocjonalnymi oraz z różnego rodzaju deficytami. Aby móc wyjść naprzeciw ich potrzebom, pedagog powinien dysponować specjalistyczną wiedzą i oferować szeroki zakres działań terapeutyczno–warsztatowych.

Do zadań pedagoga należy diagnoza pedagogiczna i pośredniczenie w relacjach pomiędzy dziećmi a nauczycielami czy rodzicami. - Mówi przedstawiciel Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej Carpe Diem w Szczecinie. - W swojej pracy pedagog diagnozuje rozwój dziecka na płaszczyźnie intelektualnej, emocjonalnej oraz społecznej, określając ewentualne problemy, np. wychowawcze i wskazując ich przyczynę, a także doradzając najlepsze metody pomocy i pracy z dziećmi. Niekiedy konieczna okazuje się współpraca z innymi specjalistami, np. logopedą, psychologiem dziecięcym czy też psychiatrą.

Z pomocy udzielanej przez tego typu poradnie korzystają m. in. dzieci i młodzież cierpiące na różnorodne zaburzenia, takie jak ADHD czy dysleksja.

Jak powinna wyglądać współpraca z pedagogiem?

Podstawą udanej współpracy z pedagogiem jest zbudowanie więzi opartej na wzajemnym zaufaniu. Pedagog powinien zapewniać pełną dyskrecję i dawać dziecku oraz jego rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia pedagogiczne mogą być prowadzone indywidualnie lub też w grupach terapeutycznych, w zależności od potrzeb i natury danego problemu. Organizowane są też specjalne spotkania dla rodziców. Profesjonalna pomoc pedagogiczna ma na celu pokonanie przeszkód stojących na drodze rozwoju dzieci i młodzieży oraz wspieranie ich w osiąganiu życiowych celów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz