Artykuł sponsorowany

O pozwach rozwodowych i ich wnioskach dodatkowych opowiada adwokat Andrzej Bartuzi

O pozwach rozwodowych i ich wnioskach dodatkowych opowiada adwokat Andrzej Bartuzi

Pozew rozwodowy to bardzo ważny dokument, w którym powód nie tylko prosi sąd o wydanie orzeczenia rozwodowego, ale często też o orzekanie w pomniejszych, ale równie ważnych sprawach. By wymiar sprawiedliwości mógł podjąć się podczas rozprawy rozwodowej kwestii alimentów na małżonka czy zasądzenie kosztów sądowych na rzecz powoda, należy złożyć także dodatkowe wnioski. Szczególnie ważne są one wtedy, kiedy rozwód ma odbywać się z orzekaniem o winie jednej ze stron. Co jeszcze warto wiedzieć o wnioskach dodatkowych składanych wraz z pozwem rozwodowym? Ważnymi informacjami dla rozwodzących się par dzieli się adwokat Andrzej Bartuzi z Krakowa.

Dlaczego pozew rozwodowy należy tworzyć wraz z adwokatem?

Pierwszym i tylko z pozoru małym krokiem ku rozwodowi jest zawsze złożenie w sądzie okręgowym pozwu rozwodowego. Powód musi jednak pamiętać o tym, iż taki dokument należy przygotowywać w odpowiedniej formie i ze wszystkimi wymaganymi w przepisach elementami. By ustrzec się zatem błędów w pozwie oraz skierowania go do poprawki, warto jego sporządzenie zlecić kancelarii adwokackiej. Adwokat Andrzej Bartuzi dodaje, że powinna być to kancelaria, której powierzone zostaje również prowadzenie całej sprawy rozwodowej – mowa o usłudze zastępstwa procesowego.

Ważną rolą adwokata przy tworzeniu pozwu rozwodowego jest także doradztwo prawne. W pozwie rozwodowym strona wskazuje bowiem swoje roszczenia, a one wpłyną z pewnością na małżonka, a także na wspólne potomstwo. Przed przygotowaniem dokumentu i złożeniem go w sądzie warto zatem wraz z prawnikiem przeanalizować całą sytuację rodzinną, małżeńską i majątkową tak, by obrać właściwą – korzystną dla siebie – strategię. Mecenas Andrzej Bartuzi podkreśla, że takie podejście jest szczególnie ważne przy rozwodach z orzekaniem o winie.

Wnioski dodatkowe przy składaniu pozwu rozwodowego

Przy składaniu pozwu rozwodowego strona ma możliwość złożenia różnych wniosków dodatkowych. Pamiętać jednak należy o tym, że pozwany małżonek również może skonstruować odpowiedź wraz z własnymi prośbami skierowanymi do rozpatrzenia podczas rozprawy. Jakie najczęściej wnioski dodatkowe są zatem weryfikowane i czekają na orzeczenie sądowe? Mecenas Andrzej Bartuzi wymienia wśród nich:

  • wniosek o zasądzenie na rzecz Powoda kosztów procesów;
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na małżonka;
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na dzieci,
  • wniosek o możliwość wyłącznego korzystania ze wspólnego mieszkania, na czas rozstrzygnięcia procesu sądowego;
  • wniosek o przyznanie wyłącznej opieki nad dzieckiem (niezbędne są dowody, które potwierdzają słuszność takiego rozwiązania);
  • wniosek o dokonanie podziału majątku przy procesie rozwodowym (rozpatrzony zostanie pozytywnie, o ile nie wydłuży to znacznie całego procesu).

Alimenty i podział majątku bez sądu

Warto wiedzieć, że kwestie podziału majątku wspólnego i alimentów wcale nie muszą być podejmowane podczas rozwodu czy podczas odrębnej sprawy już po nim. Mecenas Andrzej Bartuzi proponuje polubowne rozwiązanie, którym jest podpisanie wcześniej przygotowanych umów alimentacyjnych oraz umów o podział majątku. Ich zawieranie bez sądu jest mniej stresujące, tańsze oraz bardziej elastyczne. Warunki umów są wcześniej negocjowane przez strony, a dokumenty zawsze sporządzane są w formie aktów notarialnych. Dzięki temu mają one taką samą moc prawną jak orzeczenie sądowe.

Bezstresowy i szybki rozwód jest zatem możliwy bez składania do sądu wniosków dodatkowych. Część roszczeń lepiej regulować w trakcie polubownych rozmów w kancelarii adwokackiej. W ten sposób można uniknąć eskalacji konfliktu między stronami.

Z czego składa się pozew rozwodowy?

Przepisy polskiego prawa jasno wskazują to, z jakich elementów musi składać się pozew rozwodowy. Adwokat Andrzej Bartuzi z Krakowa wyróżnia następujące jego składowe:

  1. Oznaczenie rodzaju pisma (pozew o rozwód).
  2. Oznaczenie sądu okręgowego, do którego powód kieruje pozew o rozwód.
  3. Imiona i nazwiska, a także dane teleadresowe powoda i pozwanego, a także pełnomocników (powód ma obowiązek podać również w piśmie swój numer PESEL).
  4. Osnowa wniosku lub oświadczenia, czyli tzw. petitum pozwu rozwodowego.
  5. Zwięzły opis faktów, na których powód opiera swój pozew wraz z dowodami stanowiącymi uzasadnienie pozwu rozwodowego.
  6. Wnioski dodatkowe załączone do pozwu.
  7. Podpis powoda.
  8. Lista załączników pozwu.

Podstawa prawna

Art. 126 kodeksu postępowania cywilnego. 

Opracowanie:
Kraków, Kielecka 6 lok. 7
tel. 508 296 208
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz