Artykuł sponsorowany

O małogabarytowych obiektach z płyty warstwowej słów kilka

O małogabarytowych obiektach z płyty warstwowej słów kilka

Budownictwo prefabrykacyjne, w tym branża związana z konstrukcjami stalowymi dynamicznie się w Polsce rozwija. Każdego roku tysiące różnych obiektów architektonicznych właśnie ze stali powstaje na zlecenie inwestorów biznesowych, indywidualnych, a także w ramach zamówień publicznych. Prócz wielkich hal magazynowych, wiat czy też dobudówek w formie ogrodów zimowych, dużo inwestycji dotyczy mniejszych konstrukcji stalowych: pawilonów i kontenerów użytkowych. Jak tworzone są takie małogabarytowe obiekty wykańczane płytami warstwowymi?

Konstrukcja małogabarytowych obiektów z płyty warstwowej

Małogabarytowe obiekty z płyt warstwowych, w tym małe pawilony handlowe czy stróżówki, tworzone są w konstrukcji stalowej z profili giętych na zimno. Ich posadowieniem jest zaś albo płyta betonowa, albo ława fundamentowa. Na utwardzonych, wybetonowanych oraz wybrukowanych terenach można również zastosować po prostu solidne bloczki betonowe. Wykończeniem ścian czy dachu są zaś specjalne prefabrykowane płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym lub styropianowym. Podłogi tworzone są zaś z kształtowników stalowych, blachy profilowanej, wełny mineralnej, folii izolacyjnej, płyty OSB, a także z materiału wierzchniego w postaci m.in. wykładziny PVC.

Oczywiście małogabarytowe obiekty z płyt warstwowych mają również okna i drzwi. Stolarka otworowa przygotowywana jest zatem w modelach aluminiowych lub PV w kolorach zbieżnych z paletą RAL. Ponadto pawilony, stróżówki czy kioski mogą mieć zamontowane drzwi na zaplecze, rolety ochronne i kraty stalowe, a często wyposażone są też w podwyższoną attykę, na której można zamontować kaseton świetlny czy litery przestrzenne.

Zastosowanie małych obiektów z płyty warstwowej

Obiekty w konstrukcjach stalowych z płyt warstwowych są bardzo tanie, szybkie w projektowaniu i przygotowaniu, a także możliwe do przewożenia na naczepach ciągników siodłowych. Dzięki temu zainteresowanie na nie płynie zarówno od podmiotów publicznych, jak i od inwestorów biznesowych czy indywidualnych. Wspomnieć należy zaś, że tacy zleceniodawcy mogą prosić o przygotowanie małogabarytowych obiektów z płyty warstwowej o różnej kubaturze, metrażu, standardzie wykończenia czy wersji, jeśli chodzi o docieplenie lub podpięcie pod instalacje elektryczne i sanitarne. Szerokie możliwości projektowe wpływają zatem na wykorzystanie takich konstrukcji do różnych celów:

  • handlowych,
  • gastronomicznych,
  • wystawienniczych,
  • biurowych,
  • socjalnych,
  • sanitarnych,
  • rekreacyjnych.

Obiekty z rusztami stalowymi obudowanymi płytami warstwowymi sprawdzają się jako kioski, wolnostojące sklepiki, chłodnie gastronomiczne i wędzarnie, stróżówki, narzędziownie, garaże dla rowerów i motorów, biura małych firm (np. jednoosobowych agencji ubezpieczeń), budynki logistyczne i sanitarne na placach budów, bary fast food czy nawet jako domki wypoczynkowe i socjalne. Wszystko zależy od projektu, metrażu oraz standardu wykończenia.

Wykonawcy obiektów z płyty warstwowej

Obiekty stalowe z płyt warstwowych tworzą według standardowych katalogowych rozwiązań oraz na indywidualne zamówienie specjalistyczne firmy. Przykładem jest przedsiębiorstwo TOMBUD SYSTEM, które proponuje konstrukcje modułowe, rozbieralne oraz przenośne. Obiekty z płyt warstwowych zaliczyć można tym samym do małych budynków prefabrykowanych, czyli tych, których komponenty w większości przygotowywane są w warunkach zakładowych według rygorystycznych norm ISO, PN-EN czy wytycznych UDT.

Samo wznoszenie pawilonów, stróżówek czy domków rekreacyjnych polega na przywiezieniu na plac budowy dużych komponentów, które są po prostu do siebie montowane. Realizacja inwestycji jest dzięki temu szybka, a inwestor może cieszyć się obiektem solidnym, wykończonym według własnych upodobań, całorocznym oraz tanim. Dużą zaletą konstrukcji stalowych obitych płytami warstwowymi jest również – w większości przypadków – brak konieczności pozyskiwania pozwolenia na budowę czy podejmowania współpracy z architektami oraz geodetami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz