Artykuł sponsorowany

O jakich chorobach mogą świadczyć zaburzenia równowagi?

O jakich chorobach mogą świadczyć zaburzenia równowagi?
Zaburzenia równowagi to przede wszystkim uczucie utraty stabilności oraz nieprawidłowego położenia w przestrzeni, któremu bardzo często towarzyszą zawroty głowy. Niestety największy problem z takimi objawami dotyczy tego, iż przeważnie są one po prostu bagatelizowane. I choć rzeczywiście najczęściej nie wiążą się z żadną poważną dolegliwością, to wysoka częstotliwość ich występowania może świadczyć o znacznie gorszym stanie zdrowia, niż mogłoby się wydawać. Co konkretnie warto wiedzieć na ten temat?

O czym mogą świadczyć zaburzenia równowagi?


Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, skąd biorą się zaburzenia równowagi, ponieważ czynniki je wywołujące mogą być absolutnie różne. Niemniej jednak uwaga lekarzy zazwyczaj kieruje się w stronę 3 typów dolegliwości. Mowa tutaj o nieprawidłowej pracy układu przedsionkowego, chorobach ogólnoustrojowych, a także chorobach psychicznych. Zaburzenia równowagi wskazują przede wszystkim na problemy z błędnikiem, który bezpośrednio odpowiada za zmysł orientacji w otaczającym nas świecie.

W tym przypadku za przyczynę pojawienia się zaburzeń odpowiadają takie jednostki chorobowe jak m.in. zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego, guz kątka mostkowo-móżdżkowego czy zapalenie błędnika. Jeżeli zaś chodzi o choroby ogólnoustrojowe, to przyczyną zaburzeń może być tutaj zarówno zbyt niskie ciśnienie krwi, jak i guz mózgu. Lekarze coraz częściej dostrzegają również powiązania pomiędzy zaburzeniami równowagi a chorobami psychicznymi, w tym głównie z depresją, która zaczyna być postrzegana w kategoriach choroby cywilizacyjnej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak reagować na zaburzenia równowagi?


Jeżeli z zaburzeniami równowagi ma się do czynienia raz na kilka miesięcy, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że rzeczywiście zostały one wywołane po prostu przez zmęczenie lub nawet nie do końca fortunnie dobraną dietę. Jeżeli jednak częstotliwość oraz stopień ich intensywności zaczyna być wyraźnie większe, to absolutnie nie powinno się zwlekać z wizytą u doświadczonego neurologa. Czas ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ choroby neurologiczne zawsze mają charakter postępowy i próżno oczekiwać, że objawy uda się skutecznie załagodzić domowymi sposobami.

Aby uzyskać szybką i precyzyjną diagnozę warto skorzystać z usług przygotowanych przez Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską prowadzoną przez Stanisława Piekarewicza. To właśnie tutaj wszyscy pacjenci mogą liczyć nie tylko na sprawne wykonanie wszystkich niezbędnych badań, ale także na pełne zrozumienie sytuacji oraz indywidualne podejście. Jak zatem wyraźnie widać zaburzenia równowagi mogą być sygnałem zarówno niegroźnych schorzeń, jak i niebezpiecznych chorób. Dlatego też w żadnym wypadku nie powinno się ich lekceważyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz