Artykuł sponsorowany

O gatunkach i rodzajach stali opowiadają specjaliści firmy HURT-MET

O gatunkach i rodzajach stali opowiadają specjaliści firmy HURT-MET

Stal jest jednym z najpopularniejszych oraz najważniejszych materiałów na świecie. Metal ten wykorzystywany jest w meblarstwie, budownictwie, energetyce, motoryzacyjni, gastronomii czy nawet w medycynie. Podkreślić należy, iż obecnie stal produkowana jest i sprzedawana w różnych formach, gatunkach oraz rodzajach w zależności od zastosowania. Szczegółami na ten temat dzielą się specjaliści z firmy HURT-MET Wyroby Stalowe, która działa w Kole w województwie wielkopolskim.

Czym jest stal?

Stal cieszy się olbrzymim rynkowym popytem, a kontakt z tym metalem ma codziennie każdy człowiek. Czym zatem różni się ten materiał od brązu, aluminium czy też od żelaza? Jak tłumaczą specjaliści z firmy HURT-MET, metal ten stanowi połączenie stopu żelaza i węgla, przy czym drugi ze składników powinien być zawarty w niskiej ilości. Najczęściej jest to około 2,11% całego składu – na to również wskazują krajowe i europejskie normy. Ponadto w stali mogą znaleźć się inne elementy, do których zalicza się dodatkowe stopy metali, wytrącenia niemetaliczne oraz pierwiastki. Od składu zależy zaś zastosowanie wyrobów stalowych oraz ich właściwości.

W uogólnieniu przyjmuje się, że stal cechuje się niebywałą odpornością na rozciąganie, ściskanie i inne uszkodzenia mechaniczne, a to wszystko przy wysokiej plastyczności. Metal ten jest podatny zatem na obróbkę plastyczną oraz cieplną i wyróżnia się wysoką temperaturą topnienia. Stal z uszlachetniającymi domieszkami jest również odporna na korozję. W jakich formach jest ona zaś sprzedawana? Zakład wyrobów hutniczych HURT-MET oferuje stal w postaci blach czy też rur. Inwestorzy mogą również zamówić kątowniki, ceowniki, pręty kwadratowe, płaskie i sześciokątne, a także inne konstrukcje według własnych projektów technicznych.

Podział stali ze względu na zawartość stopów

Przy zakupie stali lub wyrobów stalowych ważne jest określanie jej składu. Specjaliści z firmy HURT-MET wyjaśniają, iż w branży hutniczej przyjmuje się ważny podział stali na stal stopową oraz stal niestopową.

Pierwszy gatunek metali można dodatkowo podzielić na stal niskostopową (zawartość głównego dodatku jest mniejsza niż 2%, a suma wszystkich domieszek nie przekracza 3,5%), stal średniostopową (zawartość głównego dodatku wynosi od 2 do 8%, a suma wszystkich domieszek nie przekracza 12%.) oraz stal wysokostopową (zawartość głównego dodatku jest wyższa niż 8%, a suma wszystkich domieszek nie przekracza 55%). Stosowanymi dodatkami w produkcji są zaś: chrom, nikiel, mangan, krzem oraz molibden. Dzięki nim podwyższa się hartowność stali, uproszcza się procesy obróbki cieplnej, uzyskuje się określone właściwości wytrzymałościowe stali czy też zapewnia się jej nowe własności fizyczne i chemiczne.

Mniej wytrzymała i tańsza jest zaś stal niestopowa. Popyt na nią jest jednak olbrzymi, co potwierdza zespół HURT-MET. Stal niestopowa niskowęglowa pozwala bowiem tworzyć elementy wymagające tłoczenia i kształtowania. Stal średniowęglowa ceniona jest przy produkcji części samochodowych, a stal wysokowęglowa idealna jest na sprężyny.

Rodzaje stali ze względu na zastosowanie

Drugi podział stali dotyczy metalu specjalnie przygotowanego pod określone zastosowanie. Dużą popularnością cieszą się zatem stale konstrukcyjne czy też narzędziowe. Zapomnieć nie można o stali kwasoodpornej, magnetycznej, żaroodpornej oraz nierdzewnej. Jaką stal ze względu na  przeznaczenie dla konkretnej branży zapewnia zatem firma HURT-MET działająca już na rynku od 1998 roku? Jeden z jej pracowników zdradza:

W naszym zakładzie hutniczym prócz kątowników, odkuwek swobodnie kutych czy ściernic poliuretanowych zamówić można również rozmaite gatunki stali. Setki stałych klientów wymaga cyklicznych dostaw stali szybkotnącej, stali kotłowej, stali sprężynowej oraz stali Maraging. Oferujemy także stal wysokomanganową trudnościeralną, stal nierdzewną kwasoodporną, stal do azotowania, stal do ulepszania cieplnego, a także stale narzędziowe, zaworowe i żaroodporne.

Specjaliści z zespołu HURT-MET dodają, iż stale mogą być zamawiane w postaci arkuszy blach lub też w formie gotowych prefabrykatów według projektu technicznego klienta. Możliwe jest to dzięki nowoczesnej technologii hutniczej, jaką dysponuje firma z Koła. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz