Artykuł sponsorowany

O czym świadczy skraplanie się wody na oknach?

O czym świadczy skraplanie się wody na oknach?

Wielu ludzi, szczególnie w okresie jesienno-zimowym uskarża się na zaparowane okna. Skraplanie się wody na szybach jest zjawiskiem wynikającym ze złej wentylacji oraz dużych różnic temperatur między wnętrzem domu czy mieszkania a warunkami atmosferycznymi na zewnątrz. Wiele osób myśli również, że zjawisko to jest związane z wadami stolarki okiennej, tymczasem główny wpływ na parowanie okien ma poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu.

Skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu?

Wilgoć powstaje w domu przy wykonywaniu każdego rodzaju codziennych czynności – podczas gotowania, w trakcie kąpieli, prania czy prasowania, a także z wydychanego powietrza. Za jej nadmierne nagromadzenie może odpowiadać wadliwa wentylacja i niedostateczna cyrkulacja powietrza. Zalecana wilgotność powietrza w domu powinna wynosić około 50%, a wszelkie odchylenia od normy mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie.

Para wodna ma tendencję do osadzania się na najzimniejszych powierzchniach w danym pomieszczeniu, najczęściej na szybach okiennych. Niestety, takie zjawisko sprzyja namnażaniu się groźnych dla zdrowia pleśni, bakterii i grzybów, a piękne i nowo odremontowane pomieszczenie może się szybko zamienić w pokój pachnący stęchlizną. Ponadto skroplona para na oknie wygląda nieestetycznie, a jej ciągłe wycieranie jest uciążliwe. Kiedy więc podwyższona szczelność nowoczesnych okien wpływa negatywnie na cyrkulację powietrza, warto pomyśleć o wentylacji mechanicznej.

Jak pozbyć się pary i zjawiska skraplania wody na szybach okien?

W walce ze skraplaniem się wody na oknach pomocne jest utrzymywanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Bardzo istotne jest w tym wypadku działanie wentylacji, w którą inwestuje się coraz chętniej, szczególnie w nowoczesnym, szczelnym budownictwie. Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła gwarantuje wymianę zużytego i zawilgoconego powietrza na świeże. Dzięki temu można utrzymać w domu odpowiedni mikroklimat oraz zmniejszyć np. koszty ogrzewania, ponieważ wyższa wilgotność powietrza w mieszkaniu sprawia, że słabiej odczuwamy ciepło oraz musimy dostarczyć pomieszczeniom większej ilości energii cieplnej.

Inwestycja w system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej to jednak przede wszystkim inwestycja w zdrowie oraz w jakość powietrza, którym oddychamy. Firmy zajmujące się profesjonalną obsługą wentylacji i klimatyzacji, takie jak VBS Polska, rekomendują korzystanie z rekuperatorów współpracujących z wentylacją, które posiadają atest higieniczny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz