Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać przy wykończeniu poddasza

O czym pamiętać przy wykończeniu poddasza

Wykończenie poddasza w nowo postawionym budynku stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze większe zaś stoi przed nami, jeśli postanawiamy zaadaptować na cele mieszkalne poddasze w budynku od pewnego czasu już istniejącym. Nie jest to oczywiście niewykonalne, trzeba jednak pamiętać o co najmniej kilku istotnych kwestiach. Często warto też się zdać na fachowców, którzy o wykańczaniu poddaszy wiedzą nieomal wszystko.

Przed przystąpieniem do prac dobrze jest je rozplanować, właściwa kolejność może bowiem mieć niebagatelne znaczenie. Po pierwsze, należy zająć się doprowadzeniem instalacji ponad powierzchnię stropu i wyrównać go, jak również wykonać dodatkowe kanały wentylacyjne i wstawić okna, jeśli jeszcze ich nie ma.

Izolacja

Poddasze to przestrzeń szybko nagrzewająca się latem i wychładzająca zimą, jedną z najważniejszych kwestii jest więc ułożenie termoizolacji i zabezpieczenie przed wilgocią, a także uprzednie skontrolowanie miejsc szczególnie narażonych na przeciekanie (rynien, kominów, kalenic). – Trzeba też koniecznie upewnić się, że konstrukcja wytrzyma dodatkowe obciążenie w postaci warstw izolacyjnychmówi ekspert z firmy Dach Styl.

Mostki termiczne

Niektóre miejsca są bardziej narażone na ucieczkę ciepła niż inne. Należą do nich okolice kominów i okien, styk okapu ze ścianką szczytową i kolankową, a także same ścianki kolankowe i attykowa. Izolacja położona zarówno między krokwiami, jak i pod nimi będzie cechować się lepszymi parametrami, wyeliminuje też zjawisko tworzenia się mostków termicznych. Możliwe jest jednak pozostawienie więźby odsłoniętej, jak również wykonanie jej imitacji, jeśli zależy nam na podkreśleniu dzięki temu charakteru poddasza.

Ściany działowe

Kolejny etap to stworzenie konstrukcji ścian działowych i rozprowadzenie instalacji, a następnie ich zaizolowanie – zarówno termiczne, jak i akustyczne. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są stosunkowo lekkie konstrukcje szkieletowe pokryte płytami gipsowo-kartonowymi albo gipsowo-włóknowymi (w przypadku suszarni i łazienek wodoodpornymi), które nie obciążają aż tak stropu niższej kondygnacji. Planując wykończenie poddasza, należy zresztą ocenić jego wytrzymałość i zastosować ewentualne wzmocnienia lub podpory. Musi wszak unieść nie tylko ściany działowe, ale też nową warstwę podłogi, a docelowo także meble i inne sprzęty.

Okładzina

Aby ukryć ocieplenie i elementy konstrukcji dachu, można zastosować okładzinę z desek albo sztywnych płyt (np. gipsowo-włóknowych), pamiętając jednak, że lepiej montować ją na specjalnych rusztach niż bezpośrednio na krokwiach. Dzięki temu na wykończonych w ten sposób skosach nie pojawią się tak szybko pęknięcia wywołane naprężeniami więźby obciążanej okresowo przez śnieg lub wiatr.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz