Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać przy budowie domu pasywnego?

O czym pamiętać przy budowie domu pasywnego?

Domy pasywne to niezwykle energooszczędne domy, które potrzebują do ogrzania jedynie ok. 15 kWh (mkw/rok), to aż 8 razy mniej niż zapotrzebowanie energetyczne konwencjonalnych budynków (120kWh (mkw/rok) i 2,5 razy mniej, niż potrzebują do ogrzania domy energooszczędne (40kWh (mkw/rok). Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie na ogrzewaniu i równocześnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla pochodzącego z ogrzewania. Żeby te oszczędności były jednak możliwe, musimy dom pasywny dobrze zaprojektować. Jak to zrobić?

Wybierając dom pasywny musimy pamiętać, że jego budowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Technologia pasywna wymaga od nas nie tylko zastosowania odpowiednich materiałów o niskim współczynniku utraty ciepła, ale także odpowiedniego projektu budynku oraz znajdujących się w nim instalacji. O czym powinniśmy pamiętać przy budowie domu pasywnego?

Kształt

Domy pasywne z reguły przypominają proste bryły, ponieważ powierzchnia ścian zewnętrznych i dachu powinna być jak najmniejsza. Dzięki temu zmniejszamy powierzchnię, przez którą w największym stopniu uchodzi ciepło. Co ciekawe, idealnym kształtem dla domu pasywnego, który wiąże się z najmniejszą utratą energii, byłoby igloo, jednak koszt konstrukcyjny takiego budynku przewyższałby oszczędności z jego izolacyjności. W praktyce domy pasywne najczęściej są minimalistycznymi domami dwu- albo jednokondygnacyjnymi, prostymi, zwartymi, pozbawionymi łuków, kolumn i innych załamań w planie. Nie mają też piwnic, ponieważ istotne jest maksymalne ograniczenie mostków termicznych (miejsc gorzej zaizolowanych od przegrody, której są częścią).

Materiały budowlane

Do budowy domów pasywnych wykorzystujemy wyłącznie materiały zapewniające wysokie parametry izolacyjne. Ciepło mocno przenika przez ściany zewnętrzne, dlatego zabezpiecza się je najczęściej poprzez technologię ścian dwuwarstwowych. Część konstrukcyjna takiej ściany najczęściej wznoszona jest z takich materiałów jak:

  • beton komórkowy,
  • keramzytobeton,
  • silikaty,
  • ceramikę tradycyjną i poryzowaną,
  • prefabrykowane elementy keramzytobetonowe,
  • bale.

Stolarka okienna

Budownictwo pasywne charakteryzują duże okna od strony południowej, które zapewniają odpowiednie nasłonecznienie wnętrza. Jeżeli chodzi o same okna, to należy zdecydować się na produkty o najniższym współczynniku przenikania ciepła – jak. np. okna trzyszybowe z ramami z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi. Dla przykładu standardem stosowanym przez firmę ITS są okna o współczynniku przenikania ciepła U o wartości poniżej 0,8 W/m2K.

Często w ogóle rezygnuje się z przeszkleń od strony północnej albo stosuje się tam niewielkie okna, dlatego tam znajdują się pomieszczenia mające funkcje użytkowe.

System wentylacji i ogrzewania

Domy pasywne nie posiadają tradycyjnego systemu ogrzewania. Zamiast zwykłego pieca na węgiel albo gaz, stosuje się system wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, która pozwala zmniejszyć straty ciepła z wentylacji o 75-90%. Często dodatkowym systemem ogrzewania jest gruntowy wymiennik ciepła – ogrzewa on wstępnie powietrze, które następnie zostaje podgrzane w rekuperatorze ciepłem pochodzącym z powietrza wywiewanego z budynku. Niestety, w polskich warunkach klimatycznych, w czasie dużych mrozów, konieczne będzie dogrzewanie pomieszczeń, np. za pomocą ogrzewania podłogowego albo nawiewnego.

Czy to się opłaca?

Koszty budowy domu pasywnego w Polsce są wyższe o mniej więcej 8-15% niż domów tradycyjnych. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie musimy jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie zaprojektować taki dom, ponieważ w przeciwnym razie możemy za niego zapłacić nawet do 35% więcej! Dlatego nie polecamy oszczędzać na materiałach i na projekcie domu pasywnego. Jeśli jednak projekt będzie wykonany dobrze, a dom wzniosą fachowcy, wówczas możemy liczyć na szybki zwrot z inwestycji i oszczędności na ogrzewaniu w kolejnych latach użytkowania domu pasywnego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz