Materiał Partnera

O czym pamiętać przy aranżacji apartamentu?

O czym pamiętać przy aranżacji apartamentu?

Odpowiednie zaaranżowanie prywatnego apartamentu to nie lada sztuka. O pięknie wnętrz mieszkalnych decyduje wiele czynników, wśród których dominować powinny wyczucie stylu i równowaga. Tylko apartament urządzony z rozmysłem – w zgodzie z naszym sercem i rozumem – okaże się w pełni funkcjonalny i komfortowy. Co warto wziąć pod uwagę planując aranżację własnych czterech kątów? Poniżej kilka wskazówek.

Dobry projekt to podstawa

Wykonując projekt wnętrza apartamentu, powinniśmy kierować się jedną naczelną zasadą – od ogółu do szczegółu. Po pierwsze musimy ustalić, jak będzie prezentować się układ przyszłego lokum. Ogromny wpływ na urodę wnętrz ma czytelny podział stref. Strefa dzienna powinna być oddzielona od strefy nocnej, a prywatna od reprezentacyjnej. O prezencję lokalu warto zatroszczyć się od samego wejścia. Przestronny, dobrze oświetlony przedsionek z wbudowaną szafą lub garderobą okaże się funkcjonalny, a także przyjazny w odbiorze dla przybyłych gości. Na piękno holu i salonu wpływają przede wszystkim proporcje pomieszczeń. Wyższe i przestronniejsze pomieszczenia łatwiej doświetlić, wykorzystując okna bądź dodatkowe przeszklenia (w przypadku apartamentów na najwyższych piętrach, możemy pokusić się o efektowną ekspozycję elementów konstrukcyjnych dachu). Spory wpływ na wygląd wnętrz ma również widok... na zewnątrz. Panorama za oknami powinna prezentować się estetycznie (oczywiście duży wpływ na to ma okolica, w której znajduje się dana nieruchomość). Warto, by okna były skierowane na kilka różnych stron – tak aby zapewniać dostęp do światła słonecznego o rozmaitym natężeniu, zależnie od pory dnia.

Dobór tła do pomieszczeń

Nieodłączne tło dla wyposażenia wnętrz stanowią podłogi i ściany. Przy doborze materiałów posadzkowych dysponujemy naprawdę wieloma możliwościami aranżacyjnymi. Obecnie za synonim piękna i elegancji uchodzą posadzki kamienne – z gresu, marmuru czy granitu. Ponadczasową estymą cieszą się również podłogi drewniane. Poszczególne materiały można łączyć, choć nie jest to szczególnie zalecane. Posadzka monochromatyczna stanowi o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście późniejszego urządzania wnętrz. Z umiarkowaniem warto też podejść do przygotowania ścian. Sprawdzonym tłem dla sprzętów są ściany pomalowane na gładko. Nierzadkim pomysłem jest jednak wyróżnianie jednej ze ścian nadając jej innego odcienia lub pokrywając innym materiałem (na przykład fototapetą).

Wybór sprzętów i akcesoriów

Wnętrz apartamentowych nie wolno zapełniać w pośpiechu. Sprzęty powinny być rozmieszczane stopniowo i z rozmysłem – poczynając od największych, do coraz mniejszych. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu rozsądnych odległości. Przedmioty umieszczane zbyt blisko siebie zaburzą efekt przestronności i wprowadzą niepotrzebny chaos (czy wręcz bałagan). Na ostateczny kształt umeblowania wpływają oczywiście osobiste gusta oraz wybrany styl. Może on przybierać wiele form – od klasycznych, przez formy historyzujące i rustykalne, po popularny ostatnimi czasy minimalizm. Przy doborze stylu ogromną rolę odgrywa poczucie estetyki. Niestety bardzo łatwo przesadzić, ocierając się o kicz czy banał. Źle zaplanowane wnętrze będzie zwyczajnie niepraktyczne, o czym z upływem czasu boleśnie się przekonamy. Projektując apartament najlepiej poradzić się fachowców. Istnieją specjalne studia architektury wnętrz, które zapewniają pomoc przy projektowaniu prywatnych przestrzeni. Dobry przykład tego typu stanowi Studio Architektury Wnętrz Atre w Szczecinie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz