Materiał Partnera

O czym pamiętać projektując garderobę? Kilka praktycznych wskazówek

O czym pamiętać projektując garderobę? Kilka praktycznych wskazówek

Garderoba to coś więcej niż zwykła szafa. To prawdziwe królestwo ubrań, w którym gromadzimy wszelkiego rodzaju odzież, torebki, buty i podręczne akcesoria. Dobrze zaprojektowany mebel garderobiany powinien znajdować się w przemyślanym miejscu, a jednocześnie nie zagarniać zbyt dużo domowej przestrzeni. Ważne, by ułatwiał dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy i gwarantował dobre warunki ich przechowywania.

Lokalizacja garderoby

Przyjęło się sądzić, że garderoba powinna być usytuowana jak najbliżej sypialni i łazienki. Oczywiście taka lokalizacja ma swoje logiczne uzasadnienie. W miejscach tych najczęściej się przebieramy, zatem chcemy ułatwić sobie dostęp do codziennej odzieży. Należy być świadomym, że przemyślanie zaprojektowany mebel garderobiany – wbrew pozorom – nie wymaga specjalnie dużej przestrzeni. Z powodzeniem da się go umiejscowić w przedsionku, pralni, opcjonalnie w samej łazience bądź też sypialni. Standardem jest lokowanie garderoby w przedpokoju, czyli w miejscu ogólnodostępnym, przez które bardzo często przechodzimy.

Dobór wymiarów mebla

Wiemy, gdzie garderoba powinna się znajdować. Jaka jednak powinna być? Grunt to dobre dopasowanie wszystkich wymiarów. Tu nie ma reguły. Głównymi determinantami są rozmiar pomieszczenia, które chcemy na garderobę przeznaczyć oraz sposób wykorzystania mebla.

Według bezpiecznych szacunków, minimalna wielkość garderoby powinna mieścić się w zakresie 3,5-4 m2, choć dość często spotykamy się z meblami jeszcze mniejszymi. Odległość między dwoma szafami o głębokości 60-70 cm, usytuowanymi przy dwóch równoległych ścianach, powinna wynosić między 100 a 150 cm. W przypadku mniejszych założeń z jedną szafą, odległość między nią a ścianą również winna mieścić się w zakresie 100-150 cm. Umożliwi to w pełni swobodne korzystanie z mebla – objaśnia przedstawiciel Zakładu Meblowego KULENTY, projektującego i wykonującego wysokiej klasy meble na zamówienie.

A co z powierzchnią centralnej części garderoby? Ta powinna wynosić mniej więcej 150 cm2. Optymalna szerokość wejścia do garderoby to natomiast 80 cm. Wysokość garderobianych szaf powinna uwzględniać przetrzymywaną w ich wnętrzach odzież. Długie sukienki, kurtki, płaszcze itp. wymagają ok. 150-180 cm wolnej przestrzeni. W przypadku koszul, marynarek i wieszanych spódnic wystarczy wysokość ok. 100 cm – kontynuuje specjalista firmy KULENTY.

Oczywiście to wszystko jedynie orientacyjne szacunki. Często przecież mamy do czynienia z projektami niestandardowymi, realizowanymi m.in. na poddaszu użytkowym domostwa.

Rozplanowanie wnętrza

Dobrze, gdy w garderobie panuje porządek. O garderobianym chaosie często decyduje nie tyle niedbałe układanie rzeczy, co niewłaściwe rozplanowanie poszczególnych elementów mebla na etapie projektowania i wykonawstwa. Zasada jest prosta – poszczególne części ubioru i reszta przedmiotów powinny mieć swoje własne, wydzielone miejsca. Warto wytyczyć przestrzeń na drążki i wieszaki, obszar na ubrania składane oraz miejsce do przechowywania butów. Rzeczy używane rzadziej, najlepiej sytuować na górnych półkach. Te po które sięgamy częściej, opłaca się mieć pod ręką, lokując w łatwiej dostępnym miejscu. Wnętrze garderoby pozostawia w tej kwestii spore pole do popisu. Możliwość wariantów opracowania przestrzeni – półek, obszarów dzielonych, szafek, mikroszafek itd. jest niezliczona. Projektując mebel na wymiar z pewnością znajdziemy zadowalające rozwiązanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz