Artykuł sponsorowany

O co chodzi z podmiotami powiązanymi

O co chodzi z podmiotami powiązanymi

Podmioty powiązane to dość skomplikowane zagadnienie, aczkolwiek zostało określone przez państwo, w art. 11 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Od początku roku 2017 podmioty powiązane występują dopiero, gdy jeden z podmiotów posiada minimum 25% udziałów w kapitale innego podmiotu, obojętnie czy pośrednio, czy bezpośrednio. Dzięki temu teraz sytuacja w naszym kraju stała się bardzo zbliżona do tej, która występuje od lat w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Czym są podmioty powiązane

Według definicji ustawowej, posiadanie udziału w kapitale innego podmiotu, oznacza sytuację, w której dany podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 25%.

Powiązanie kapitałowe oznacza posiadanie udziału, lub akcji danego podmiotu. Dopiero, gdy posiada się 25% akcji lub udziałów drugiego przedsiębiorstwa, powstają obowiązki z zakresu cen transferowych.

Powiązania bezpośrednie wyróżniamy w przypadku, gdy jedna ze spółek posiada 25% udziałów w drugiej spółce. W przypadku powiązań pośrednich sprawa nieco się komplikuje, ponieważ według regulacji podatkowych, aby określić udział pośredni, trzeba spojrzeć na to, czy jeden podmiot posiada określony udział w kapitale drugiego podmiotu, z czego jeśli ten drugi posiada udział w kapitale innego podmiotu, to podmiot numer jeden posiada taki sam procent udziałów w kapitale tego trzeciego podmiotu. Jeżeli wartości te różnią się od siebie, zawsze przyjmujemy najniższą z możliwych.

Dokumentacja podmiotów powiązanych

Dokumentacja podmiotów powiązanych jest rzecz jasna obowiązkowa nie od dzisiaj, jednak od początku 2017 roku przepisy stały się bardziej szczegółowe, restrykcyjne i są dokładniej pilnowane. Teraz państwo zainwestowało w specjalistów, wydało fortunę na niezbędny sprzęt i szkolenia, dzięki czemu teraz ceny transferowe są bardzo dokładnie i wnikliwie analizowane, a rynek jest na bieżąco monitorowany. Na początku roku 2018 zaczęły się największe kontrole, ponieważ przedsiębiorstwa musiały złożyć oświadczenia i pierwszy raz wykazać odpowiednią dokumentację, a do tej pory wystarczało dostarczać urzędom najprostszych informacji, nikt ich wnikliwie nie analizował, pod warunkiem, że ceny transakcyjne nie odbiegały rażąco od cen rynkowych. Teraz sporządzenie kilku prostych stron dokumentacji z najważniejszymi informacjami nie starczy, trzeba więc się bardziej postarać. Na szczęście rynek nie został obojętny, a niektóre biura podatkowe zaczęły bardzo szybko analizować nowe przepisy i przygotowały oferty dla podmiotów powiązanych, dzięki którym każda ze spółek będzie bezpieczna. Wśród takich firm można wymienić np. Balance Partner Sp. z o.o., które mogą poprowadzić Twoją księgowość, niezależnie od jej rodzaju.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz