Artykuł sponsorowany

O badaniach gruntu przed budową domu opowiadają geotechnicy firmy GEOBI

O badaniach gruntu przed budową domu opowiadają geotechnicy firmy GEOBI

O tym, czy dana działka przed zabudową musi być sprawdzona badaniem geotechnicznym, zależy od organu wydającego pozwolenie na budowę. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej taki obowiązek nie zachodzi, co nie oznacza, że architekci i firmy budowlane nie rekomendują inwestorom podejmowania współpracy z biurami geotechników. Taka praktyka jest w Polsce coraz chętniej stosowana, a dzięki niej można mieć stuprocentową pewność stawiania wymarzonych czterech ścian na pewnym gruncie. O tym opowiadają w artykule specjaliści z firmy GEOBI z Łodzi.

Dlaczego badania geotechniczne przed budową domu są wskazane?

Jak tłumaczą geotechnicy z biura GEOBI, dzięki nieobowiązkowym badaniom geotechnicznym gruntów pod posadowienie domów jednorodzinnych, inwestorzy mogą uniknąć wielu problemów. Przede wszystkim pozyskane i przebadane próbki umożliwiają zastosowanie takich technologii budowy obiektu, które zabezpieczą go przed uszkodzeniami w trakcie użytkowania. Dzięki badaniom geotechnicznym nie trzeba będzie martwić się o zapadające się fundamenty, kapilarne podnoszenie się wód gruntowych czy o pękające sufity oraz ściany.

Geotechnicy z łódzkiej firmy GEOBI dodają, że dokładna wiedza o podłożu nie tylko pomaga zabezpieczyć tworzony budynek przed podmywaniem czy innymi uszkodzeniami, ale także daje gwarancję zoptymalizowanych kosztów budowy. Architekt wyznaczy bowiem najbardziej opłacalny model fundamentu i całej konstrukcji nośnej, a także dobrze zaplanuje system drenażowy. Badania geotechniczne, w tym określenie nośności gruntu pozwala np. dobrać lżejsze i tańsze materiały budowlane, a także systemy, które w przyszłości nie będą wymagały wykonania drogich remontów czy konserwacji. Zalet współpracy z geotechnikami jest jednaka znaczenie więcej.

Na czym polegają badania geotechniczne przed budową domu?

Specjaliści z biura geotechnicznego GEOBI wyjaśniają, iż badania gruntu wraz z pełną dokumentacją stanowią początek dla wszelkich robót budowlanych. Powinno wykonywać się je jeszcze przed zaprojektowaniem budynku, a niekiedy nawet przed zakupem działki. Pozyskane dane służą bowiem do racjonalnego i ergonomicznego planowania całej inwestycji. Na czym polega zaś badanie geotechniczne? Jeden z geotechników GEOBI zdradza:

Badania geotechniczne prowadzi się w terenie poprzez wiercenie, sondowanie oraz pobór próbek gruntów i wód. Nasza firma wykonuje również pomiar zwierciadła wody gruntowej oraz przekazuje materiały do laboratorium. Dzięki temu oznaczyć możemy takie parametry geologiczne gruntu jak stopień plastyczności, wskaźnik zagęszczenia, skład chemiczny wód gruntowych oraz agresywność wód  w stosunku do betonu. Zawsze wydajemy też pełną dokumentację geotechniczną, która ma duże znaczenie dla architektów, geodetów, wykonawców, a później nawet dla ubezpieczycieli czy kolejnych nabywców nieruchomości.

Co zawiera dokumentacja geotechniczna?

Dokumentacja techniczna badania gruntu działki zawiera kilka ważnych dla inwestora i wykonawców danych. Eksperci GEOBI wyróżniają następujące informacje:

  • określenie rodzajów gruntu danego podłoża,
  • określenie morfologii gruntu, wzajemnego ułożenia oraz parametrów geotechnicznych,
  • wskazanie gruntów nośnych i nienośnych,
  • o głębokości występowania wód gruntowych i ich wpływie na posadowienie budynku,
  • wnioski i zalecenia wynikające z badań.

Zespół GEOBI w przypadku problematycznych gruntów pod budowę domu prócz badań i przekazania dokumentacji podejmuje się też swoistego nadzoru geotechnicznego. Inwestorzy prywatni powinni korzystać z pomocy łódzkich specjalistów również w przypadku chęci budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz