Materiał Partnera

Numizmatyka jako pomysł na hobby

Numizmatyka jako pomysł na hobby

Wędkowanie, kolekcjonowanie antyków, wspinaczka górska, gromadzenie znaczków… Ludzie mają różne hobby. Jednym z chętniej wybieranych zajęć jest kolekcjonowanie monet. Taka aktywność cieszy i pożytecznie wypełnia czas wolny. Ale taka aktywność może być także bardzo wartościowa. Czy warto rozwijać tę pasję? Jakie korzyści można osiągnąć? Od czego zacząć swoją przygodę z numizmatyką?

Dlaczego warto zbierać monety?

Zainteresowania i aktywności kolekcjonerskie pobudzają wyobraźnię, uczą odpowiedzialności, wspierają wytrwałość i dążenie do celu. Wszystkie te cechy są bardzo przydatne i na pewno warto je w sobie kształtować.

Zbieranie monet może mieć wymiar sentymentalny – jeśli kolekcję przekazał Ci ktoś bliski, to dobrym pomysłem będzie kontynuowanie zbioru, choćby z szacunku dla krewnego i z chęci podtrzymywania rodzinnej tradycji. W niektórych rodach numizmatyką zajmowano się przez całe wieki. Zebrane monety krajowe i zagraniczne są materialnymi świadkami historii i obyczajowo-politycznych zawirowań. Niektóre egzemplarze, przekazywane z pokolenia na pokolenie, mogą mieć nawet kilkaset lat i nie są dostępne nigdzie indziej poza rodzinnym klaserem. Warto mieć to na uwadze.

Numizmatyka może też prowokować do odbywania dalekich podróży – oczywiście pod pretekstem zobaczenia lub zakupienia unikatowych monet.

Kolekcjonowanie rzadkich okazów numizmatycznych poszerza horyzonty – pasjonaci na drodze do pozyskania wymarzonych okazów muszą niejednokrotnie przedzierać się przez historyczne i naukowe dokumenty. Nic dziwnego, że wielu z nich pasjonuje się nie tylko samą numizmatyką, ale i historią powszechną.  Patrząc w ten sposób, numizmatyka nie jest jedynie hobby, ale też lekcją historii.

Czy to się opłaca?

Pozyskiwane zbiory monet mogą służyć jako lokata kapitału. Przykładowo monety kolekcjonerskie o nietypowych nominałach lub wydawane okazjonalnie (na przykład przy okazji rocznic państwowych) zyskują na wartości dość szybko.  Zależnie od tego, jakie okazy posiadasz w swojej kolekcji, możesz osiągać określone zyski finansowe, o ile oczywiście znajdziesz nabywcę (a ich nie brakuje).

O cenie monet decydują takie czynniki jak wiek, rodzaj stopu, próba i nakład. Z pewnością dobrą inwestycją będą np. monety srebrne.  

Gdzie poszukiwać wartościowych egzemplarzy?

Monety krajowe i zagraniczne można zakupić w profesjonalnych punktach sprzedaży. Sklepem internetowym, który specjalizuje się w numizmatyce, jest katowicka Arkadia, która należy do Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych. To właśnie tam możesz wyposażyć się w setki wartościowych monet o zróżnicowanym wieku, kruszcu i tematyce.

Numizmatyka dla amatora – od czego zacząć?

Jesteś na początku swojej numizmatycznej drogi? Mamy dla Ciebie radę. Aby uniknąć chaosu, warto dobierać kolekcję w taki sposób, by poszczególne elementy miały jakieś cechy wspólne. Może to być określony okres historyczny, kraj lub region bicia monet lub postaci historyczne przedstawione na awersach i rewersach. Od wybrania danej myśli przewodniej można rozpocząć dalsze poszukiwania, a następnie poszerzać zbiory według kolejnych kryteriów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz