Materiał Partnera

Nowoczesne technologie, czyli jak sprostać standardom współczesności?

Nowoczesne technologie, czyli jak sprostać standardom współczesności?

W dobie szybko rozwijających się wszystkich dziedzin życia, kluczową rolę odgrywają nowoczesne technologie. Dotyczy to również branży automatyki przemysłowej. Firmy z tej branży muszą być w pełni zaznajomione z nowymi możliwościami, które ona daje. Aby zadowolić dzisiejszych użytkowników tradycyjne metody kształtowania materiałów muszą nie tylko podążać za nowymi technologiami, ale również wykorzystywać najnowsze dostępne narzędzia.

Obróbka metali – przewaga metody CNC

Proces obróbki metali polega na nadawaniu przedmiotom określonego kształtu, rozmiaru i funkcjonalności. Jednym z podstawowych sposobów  jest obróbka skrawaniem, która polega na usuwaniu warstw materiału za pomocą narzędzi skrawających.  Aby sprostać standardom współczesności, coraz częściej wykorzystuje się kształtowanie metali obróbką skrawaniem CNC. Nowoczesne maszyny - tokarki, frezarki i szlifierki CNC, pozwalają na bardzo szybką obróbkę w celu uzyskania żądanego kształtu oraz uzyskiwanie dowolnych krzywizn i skomplikowanych powierzchni. Obróbka skrawaniem CNC nie ogranicza się tylko do skrawania metali. Jest podstawą istnienia wielu technologii związanych z wytwarzaniem elementów z tworzyw sztucznych. Sposoby obróbki skrawaniem CNC:

  • Wiercenie i roztaczanie otworów - w wyniku otrzymujemy najczęściej otwór o przekroju kołowym, a jeśli chcemy uzyskać otwór wielokątny, musimy użyć dodatkowych wiertła do wiercenia wtórnego.
  • Frezowanie – pozwala obrobić powierzchnie kształtowe, rowki, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny.
  • Dłutowanie - polega ono na skrawaniu przedmiotu specjalnym nożem, przytwierdzonym do suwaka, manewrującego w pionie i poziomie.
  • Toczenie – służy do obróbki zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni przedmiotów o kształcie bryły obrotowej, a oprócz obrotowych, uzyskać inne kształty.
  • Szlifowanie - odbywa się ono na płaskich powierzchniach, wałkach i otworach.
    Dzięki niemu obrabiany przedmiot nie jest chropowaty, otrzymujemy obiekt wymiarowy i kształtny.

Obecnie konwencjonalne obrabiarki wypierane są przez nowoczesne maszyny sterowane numerycznie. Firmy chcące liczyć się na rynku muszą wykorzystywać  obrabiarki CNC, pozwalające na  bardzo duże zwiększenie wydajności, dokładności i jakości detali. Skrócenie czasu obróbki przy jednoczesnym zwiększeniu jakości produktu pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji. Technologia skrawania CNC cały czas się rozwija i niepodważalnie stanowi podstawę do rozwoju wielu innych gałęzi przemysłu.

Opracowanie:
Krosno, Hallera 8 lok. 4
tel. 535 476 747
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz