Artykuł sponsorowany

Nowoczesne schody drewniane w domu

Nowoczesne schody drewniane w domu

Schody pełnią w domu ważną funkcję. Po pierwsze, łącza ze sobą kolejne poziomy, a po drugie – stanowią element dekoracyjny aranżacji. Muszą zatem być skonstruowane tak, aby ich użytkowanie było wygodne, ale jednocześnie zgodnie ze stylem reszty naszego mieszkania. Możliwości mamy tu wiele, ale na szczególną uwagę zasługują tu nowoczesne rozwiązania: schody drewniane na beton i schody samonośne.

Schody drewniane na beton

W zakresie konstrukcji schodów wewnętrznych mamy wiele możliwości. Jednym z popularnych rozwiązań oferowanych przez firmę Schodek zlokalizowaną w Milanowie i działającą na terenie całej Polski są schody drewniane na beton.

To połączenie klasyki z nowoczesnością. Beton to materiał trwały i wytrzymały, jednak w swojej istocie zimny i surowy, dlatego rzadko wykorzystujemy go samodzielnie. Schody betonowe pasują do wnętrz industrialnych, jednak w większości mieszkań wymagają wykończenia innym materiałem. Optymalnym rozwiązaniem będzie obicie betonu drewnem. Dzięki temu wnętrze nabierze ciepła, dzięki czemu stanie się przytulniejsze, nawet jeśli utrzymamy je w chłodnych kolorach i minimalistycznej aranżacji.

Wyjątkowy charakter schodów drewnianych na beton uzyskamy dzięki odpowiedniemu oświetleniu i balustradzie, które ten zwykły element konstrukcyjny mogą przekształcić w efektowne dopełnienie wnętrza. Schody drewniane na beton najczęściej wykonywane są z takich gatunków drewna jak dąb, jesion oraz wybrane rodzaje drewna egzotycznego.

Wyróżniamy trzy rodzaje schodów drewnianych na beton. Pierwszym są schody dywanowe, które mają niewidoczne łączenia podstopnicy z czołem stopnia, dzięki czemu uzyskujemy złudzenie dywanu. Drugi to schody klasyczne, gdzie podstopnica – pionowa część stopnia – jest cofnięta względem stopnicy, czyli tej części, po której stąpamy. Trzeci to natomiast schody zabiegowe o zachodzących trepach i nierównoległych kształtach.

Schody samonośne

To alternatywa dla schodów drewnianych na beton. Są dobrym rozwiązaniem, gdy na etapie budowy nie do końca wiem, jak zaaranżować wnętrze – schody samonośne nie wymagają bowiem dodatkowych elementów konstrukcyjnych w postaci wsporników lub belek podpierających. Zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach. Spotkać się możemy z konstrukcją drewnianą i metalową tego rodzaju schodów. Do wyboru mamy wiele rodzajów stylów, kształtów czy rodzajów użytego drewna, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować projekt schodów do aranżacji.

Schody samonośne występują w trzech rodzajach. Dużą popularnością cieszą się schody spiralne, które „kręcą” się wokół słupka. Innym chętnie wybieranym typem są schody ażurowe. W ich przypadku nie ma podstopnia, dzięki czemu na schody wpada więcej światła i wydają się one lżejsze. Możemy też zdecydować się na schody dywanowe w konstrukcji samonośnej. W ich przypadku stopnica i podstopnica mają jednakową grubość, nie ma jednak policzków schodów, czyli obudowy boków.

Schody powinny być przede wszystkim dopasowany do przestrzeni, jaką dysponujemy w naszym domu. Warto zatem zwrócić się do firmy zajmującej się produkcją i montażem schodów i zlecić jej wykonanie indywidualnego projektu. Specjalista najlepiej doradzi nam optymalne rozwiązanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz