Materiał Partnera

Nowoczesne rozwiązania dla współczesnego przemysłu – co warto wiedzieć o halach stalowych?

Nowoczesne rozwiązania dla współczesnego przemysłu – co warto wiedzieć o halach stalowych?
Zapotrzebowanie na coraz większą przestrzeń produkcyjną oraz magazynową spowodowało, że inżynierowie i architekci stanęli przed bardzo trudnym wyzwaniem zaprojektowania rozwiązania, które charakteryzowałoby się nie tylko znacznie szybszym procesem wznoszenia, ale także identycznymi lub nawet lepszymi parametrami termoizolacyjnymi i wytrzymałościowymi, jak budynki murowane. Doskonały przykład stanowić mogą tutaj hale stalowe. Co warto o nich wiedzieć i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Proces projektowania

Wszystko zaczyna się od prac projektowych. To na tym właśnie etapie podejmuje się najważniejsze decyzje dotyczące nie tylko rodzaju zastosowanych materiałów, ale przede wszystkim kubatury rozumianej jako precyzyjne określenie długości, szerokości oraz wysokości obiektu. Na wyjątkową uwagę w tym zakresie zasługuje elastyczność oferty przygotowanej przez najlepszych producentów konstrukcji stalowych. Wszyscy zainteresowani mają do wyboru zarówno projekty gotowe, jak i te wykonywane na indywidualne zamówienie. Wybór zależy oczywiście od potrzeb odbiorcy.

Po uwzględnieniu niezbędnych czynników specjaliści przechodzą do przedstawienia klientowi wizualizacji. To doskonały sposób na to, aby w wirtualnej rzeczywistości sprawdzić, czy wszystko jest dokładnie tak, jak sobie wyobrażaliśmy.  Niezwykle istotnym etapem jest również precyzyjna wycena, dzięki której łatwo można skalkulować, czy wystarczy nam środków na całościową realizację inwestycji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Rdzeń konstrukcji – dlaczego akurat stal?

Rdzeń, czyli wszystkie elementy nośne hali lub magazynu wykonywane są ze stali. Oczywiście postępowanie takie nie jest przypadkowe. Mamy tutaj do czynienia z jednym z najwytrzymalszych materiałów dostępnych na rynku, który jednocześnie jest szeroko dostępny oraz charakteryzuje się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Ponadto stal konstrukcyjna zabezpieczana jest za pomocą powłoki cynku, która świetnie chroni poszczególne komponenty przed największym zagrożeniem, czyli korozją. Warto również podkreślić, że stal należy do rodziny materiałów budowlanych, które łatwo poddają się procesowi obróbki. Istnieje zatem możliwość nadania elementom de facto dowolnego kształtu, co z pewnością jest bardzo przydatne, w późniejszym procesie montażu.

Na plac budowy przywozi się je już jako produkty gotowe, które wystarczy umieścić w określonych przez projekt budowlany miejscach. Pozwala to zaoszczędzić ogromną ilość czasu, tak bardzo przecież potrzebnego podczas rozbudowy obiektów przemysłowych. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie dotyczące tego, co z dachem i ścianami?

Płyty warstwowe – charakterystyka

Jeżeli głównym czynnikiem decydującym o przewadze konstrukcji stalowych nad murowanymi ma być szybkość wznoszenia, wiele uwagi poświęcić trzeba montażowi najistotniejszych elementów takich jak dach i ściany. Co oferuje w tym zakresie nowoczesna technika budowlana? Mowa tutaj przede wszystkim o płytach warstwowych. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z produktem, który stanowi swoistego rodzaju hybrydowe połączenie pomiędzy właściwościami na pozór różniących się od siebie materiałów budowlanych. Płyty warstwowe, nazywane przez wykonawców kanapkami, składają się z rdzenia otoczonego z dwóch stron blachą. W zależności od zastosowanej technologii rdzeń wykonany może być zarówno z pianki poliuretanowej, jak i styropianu (rzadziej z wełny mineralnej). I to właśnie ta druga opcja wykorzystywana jest w przypadku ścian.

Płyty styropianowe stosowane są zwłaszcza w budownictwie halowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Posłużyć mogą do zbudowania ścian działowych, osłonowych, a także nośnych. Styropian sam w sobie jest także doskonałym izolatorem. Zarówno jeżeli chodzi o termoizolację, jak i dźwiękochłonność. Taki stan rzeczy idealnie uwypukla największą zaletę płyt warstwowych. Materiał konstrukcyjny staje się jednocześnie wykończeniowym. Inwestor nie staje tutaj przed koniecznością zorganizowania prac związanych z ociepleniem. Podkreślić trzeba także intuicyjny i przemyślany system montażu. Płyty warstwowe produkowane są w wymiarach zunifikowanych, a łączenie ich ze sobą oparte jest na wymyślonym wcześniej systemie. Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku warstwowych płyt dachowych. Aczkolwiek w tym przypadku zadbać trzeba o to, wybrany rodzaj blachy, stanowiący okładzinę zewnętrzną, poradził sobie z odprowadzeniem wody deszczowej do systemu rynnowego. Inwestorzy mają do wyboru blachę trapezową lub blachę na rąbek. Jednakże, czy pływy warstwowe są w stanie zadowolić klientów pod kątem estetycznym?

Estetyka konstrukcji stalowych

 Wygląd budynków należących do konkretnego przedsiębiorstwa zdecydowanie ma znaczenie. Dlatego właśnie estetyka jest czynnikiem, którego w żadnym wypadku nie powinno się pominąć. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci płyt warstwowych. W tym przypadku chodzi nie tylko o możliwość wyboru interesującego nas koloru blachy. Klient ma wpływ m.in. na rodzaj i wysokość tłoczenia, jakość powłoki zabezpieczającej, a także na to, czy całość ma zostać zamontowana za pomocą technologii wkrętów niewidocznych.

Już dawno odeszło się od tego, że hala przemysłowa ma być jedynie obiektem użytkowym, którego wygląd jest marginalny. Z ofertą sposobów na wykończenie elewacji zapoznać można się przede wszystkim u najbardziej renomowanych producentów, do których zdecydowanie zalicza się firma Remo s.c. Czy zatem konstrukcje stalowe to obecnie optymalne rozwiązanie, które jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów?

Hale stalowe – podsumowanie

Zdecydowanie nie da się ukryć tego, że budownictwo systemowe wyraźnie wypiera stare technologie. Oczywiście wciąż nie można zapominać o tym, że hala przemysłowa, podobnie jak obiekt murowany, również potrzebuje solidnego fundamentu, którego wykonanie jest zazwyczaj dość czasochłonne. Niemniej jednak szybkość, z jaką wykonać można późniejsze etapy sprawia, że próżno szukać na rynku rozwiązania chociażby konkurencyjnego.

Wykorzystanie płyt warstwowych na dachu i ścianach powoduje, iż przemysłowe konstrukcje stalowe zdecydowanie mogą być rozpatrywane w kategoriach budynków całorocznych, którym nie są straszne ani intensywne opady deszczu, ani mróz. Oczywiście nie bez znaczenia jest sam aspekt finansowy. Ze względu na niewielką ilość wykorzystywanych materiałów oraz szybkość wznoszenia, konstrukcje stalowe stanowią rozwiązanie obecnie najekonomiczniejsze.

Opracowanie:
Kowanówko, Obornicka 1a
tel. 61 296 53 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz