Artykuł sponsorowany

Nowoczesne prowadzenie ciąży według WHO

Nowoczesne prowadzenie ciąży według WHO

Wytyczne odnośnie zasad prowadzenia ciąży określają tak zwane standardy opieki okołoporodowej, proponowane i ustalane przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Wytyczne, przedstawiane przez tę organizację, powinny być uwzględniane przez polskie prawo, a każdy pracownik medyczny jest zobowiązany do ich przestrzegania w praktyce. Na czym zatem polega nowoczesne prowadzenie ciąży według WHO?

Standardy opieki okołoporodowej mają przede wszystkim za zadanie ochronę kobiety w ciąży i zapewnienie jej jak najlepszych warunków w czasie ciąży i porodu oraz respektowanie jej praw jako jednostki. Ponieważ medycyna jest wciąż rozwijającą się dziedziną, standardy opieki okołoporodowej również się zmieniają. Sprawdź najnowsze wytyczne, dotyczące nowoczesnego prowadzenia ciąży.

42 tydzień ciąży

Według najnowszych wytycznych, istnieje konieczność zakończenia ciąży przed końcem 42 tygodnia bez wcześniejszej hospitalizacji, o ile nie występują niepokojące objawy, zagrażające zdrowiu i życiu matki lub dziecka. Niezmiernie ważny staje się wybór lekarza prowadzącego ciążę oraz odpowiedniego gabinetu. Szczególnie polecanym przez młode mamy jest Gabinet Ginekologiczny Rafała Szyllera, dysponujący między innymi najnowocześniejszym sprzętem USG.

Uwaga na depresję

Depresja jest prawdziwą plagą naszych czasów. Zagrożone są nią także kobiety w ciąży. Ich życie bowiem diametralnie się zmienia, czemu towarzyszy nieraz silny stres oraz obawy, dotyczące przyszłości. Dlatego wprowadzono ocenę ryzyka nasilania się objawów tej choroby. Kobiety w ciąży powinny mieć przeprowadzony test Becka trzy razy: między 11 a 14 tygodniem ciąży, następnie między 33 a 37 tygodniem oraz po porodzie.

Wszystko w rękach ciężarnej

Wedle najnowszych zaleceń WHO, kobieta w ciąży ma prawo do zapoznania się wcześniej z miejscem porodu, odbycia konsultacji anestezjologicznej, a także podjęcia decyzji, co do miejsca porodu. Wszystko po to, aby kobieta czuła się jak najlepiej przygotowana do czekającego ją najważniejszego wydarzenia w jej życiu.

Mniej bólu

Ból w czasie porodu powinien być łagodzony; to zalecenie WHO nie zmienia się od lat. Decyzję o możliwości podania znieczulenia farmakologicznego podejmuje osoba sprawująca opiekę, jednak dużo większy nacisk został położony na edukację w tym zakresie. Bardzo ważne staje się przygotowanie kobiety rodzącej do radzenia sobie z bólem porodowym, co powinno być podstawową metodą walki z nim. Nowoczesne prowadzenie porodu wiąże się także z ograniczeniem niezbędnych interwencji medycznych, których dotychczas nadużywano: amniotomii, indukcji porodu, stymulacji czynności skurczowej, podawania opioidów, nacięcia krocza czy cięcia cesarskiego. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz