Materiał Partnera

Nowoczesne napędy liniowe – czym się charakteryzują?

Nowoczesne napędy liniowe – czym się charakteryzują?
Kwestia ekonomicznego wytworzenia i wydajnego przekazania energii, służącej do napędzenia konkretnej maszyny, od lat stanowi dla konstruktorów ogromne wyzwanie. Jeżeli chodzi o napęd sam w sobie, to w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z urządzeniami złożonymi z silnika i mechanizmu umożliwiającego zmianę prędkości obrotowej lub zmianę ruchu obrotowego na ruch postępowy, nazywany również liniowym. Co warto wiedzieć o napędach tego typu?

Liniowe napędy elektryczne

W czasach, w których tak wiele uwagi poświęca się ochronie środowiska naturalnego, szczególnym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się liniowe napędy elektryczne. Rozwiązanie to niesie ze sobą także szereg korzyści praktycznych. Mowa tu przede wszystkim o prostej konstrukcji, samohamowności oraz o możliwości dowolnego pozycjonowania siłownika. W zasadzie trudno byłoby sobie wyobrazić procesy produkcyjne bez tego typu urządzeń. Wykorzystuje się je w elementach przesuwnych robotów, a także w kolejnictwie. W napęd ten wyposażone są m.in. maszyny, które zajmują się napełnieniem i kapslowaniem butelek, ładowaniem produktów, ważeniem, układaniem i dozowaniem.

Elektryczny napęd liniowy z powodzeniem wykorzystuje się także w nowoczesnym rolnictwie. Uniwersalność zastosowania oraz niskie koszty zakupu i eksploatacji powodują, że mamy do czynienia z jednym z najwydajniejszych produktów dostępnych na rynku. Warto również podkreślić fakt, iż w przypadku wdrożenia tego rozwiązania, stosunkowo niewielkie gabarytowo siłowniki, doskonale poradzą sobie z podniesieniem bardzo dużej masy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Napędy pneumatyczne i hydrauliczne

Alternatywę dla rozwiązania zasilanego energią elektryczną stanowią napędy pneumatyczne i hydrauliczne. Czym się charakteryzują? Jak łatwo się domyślić największą zaletą urządzeń z pierwszej grupy jest możliwość zasilania powietrzem. Są to również napędy bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Choć są wyraźnie tańsze od swoich elektrycznych odpowiedników, to koszty związane z ich eksploatacją potrafią przysporzyć prawdziwego bólu głowy. Dzieje się tak dlatego, że około 80% energii zużywa się w trakcie wytwarzania sprężonego powietrza. Jeżeli zaś chodzi o napędy hydrauliczne, to mamy tutaj do czynienia z możliwością bardzo szybkiego rozruchu maszyn, wysoką prędkością działania i małą wrażliwością na przeciążenia. Nieco uciążliwy może być jednak hałas emitowany przez pompę.

Przed zakupem napędu liniowego, zdecydowanie warto zasięgnąć porady najlepszych producentów. W firmach takich jak Baumer Sp. z o.o. zawsze można mieć pewność, że uzyskamy odpowiedź na wszystkie pytania, a doświadczeni pracownicy powiedzą nam, jaki rodzaj napędu będzie dla naszych potrzeb najlepszy. Specjaliści zadbają także o zapewnienie najlepszych warunków cenowych oraz doskonałą obsługę posprzedażową.

Opracowanie:
Łódź, Wydawnicza 1/3
tel. 22 832 15 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz