Artykuł sponsorowany

Nowoczesne metody uzupełniania ubytków uzębienia koronami ceramicznymi

Nowoczesne metody uzupełniania ubytków uzębienia koronami ceramicznymi

Korona ceramiczna to popularna metoda uzupełniania niedużych braków w uzębieniu. Mogą być mocowane na podbudowie naturalnego korzenia zęba, albo na podbudowie z implantów metalowych lub ceramicznych. Dowiedz się jak wykonywane są korony, oraz czym różni się metoda pełnoceramiczna, od nakładania korony na implanty metalowe, a także w jaki sposób wykorzystywane są przy tym najnowsze technologie komputerowe. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Technologie wykonania koron protetycznych

Jako podbudowa do wykonanie koronek wykorzystywane są implanty metalowe, zwykle ze złota lub stali chirurgicznej. Inną metodą, mniej popularną, są implanty wykonane z tlenku cyrkonu, czyli implanty ceramiczne. Wraz z ceramiczną koroną tworzą koronę pełnoceramiczną. W powszechnym mniemaniu utarło się, że implanty metalowe są twardsze i trwalsze, niż ceramiczne, ale nowoczesne technologie stosowane w protetyce sprawiają, że współczesne korony pełnoceramiczne w niczym nie ustępują stalowym. Korony ceramiczne mocuje się też na podbudowie naturalnego korzenia zęba. Taki zabieg wymaga jednak leczenia kanałowego zęba oraz jego znacznego spiłowania, aby dało się nałożyć koronę. Korony ceramiczne wykonywane są obecnie dwoma metodami:

  • Technologia CAD – Computer Aided Design – oznacza zaprojektowanie protezy zęba za pomocą komputera;

  • Technologia CAM – Computer Aided Manufacture – to wykonanie protezy przy pomocy komputera.

W celu wykonania modelu protetycznego, stosuje się skaner optyczny, a następnie projektuje koronę ceramiczną przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. W kolejnym kroku tlenek cyrkonu frezowany jest na nowoczesnym urządzeniu, umożliwiającym zachowanie dokładności do kilkunastu mikronów. Mniej zaawansowane technologie polegały na wykonaniu korony za pomocą odcisków, które następnie były wykorzystywane w laboratorium protetycznym jako model. Wykonanie korony zajmuje około tygodnia.

Czym różnią się korony pełnoceramiczne od korony na podbudowie metalowej?

Nowoczesne technologie produkcji tlenku cyrkonu sprawiają, że trwałość tego materiału nie ustępuje niczym trwałości elementów metalowych. Mimo to, wciąż stosowane jest połączenie implantu metalowego z koroną ceramiczną, lub nawet nakładanie koron metalowych licowanych porcelaną. Tymczasem odporność na ścieranie czy urazy koron pełnoceramicznych wykonywanych w Pracowni Protetycznej Cito przekracza trzykrotnie siły pojawiające się podczas żucia w jamie ustnej. Dodatkową zaletą jest to, że tlenek cyrkonu w znacznie mniejszym stopniu przyciąga osad nazębny, co zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, chorobom dziąseł i przyzębia i sprawia, że ząb z ceramiki jest znacznie bardziej trwały. Korony pełnoceramiczne są też bardziej estetyczne, gdyż odbijają i przepuszczają światło identycznie jak zęby naturalne.

Opracowanie:
Piastów, Bohaterów Wolności 35
tel. 602 369 932
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz