Materiał Partnera

Nowoczesna kserokopiarka czy biurowy robot?

Nowoczesna kserokopiarka czy biurowy robot?

Kserokopiarki są popularnymi urządzeniami, które od wielu lat już funkcjonują w firmach i punktach usługowych jako urządzenia pozwalające na szybkie powielanie dokumentów. Nowoczesne urządzenia tego typu potrafią jednak znacznie więcej, stając się małymi biurowymi robotami.


Dzieje kserokopiarki

Czynnością, którą ma przede wszystkim wykonywać biurowa kserokopiarka, jest powielanie dokumentów i taką funkcję pełnią te urządzenia od momentu ich wynalezienia do czasów obecnych. Nie oznacza to jednak, że nic się w tej dziedzinie nie zmieniło, bowiem technologia odcisnęła swoje wyraźne piętno zarówno na tempie pracy tych urządzeń, jak i ich wydajności czy jakości wydruków. Przede wszystkim warto spojrzeć na historię kserokopiarki, która ma już dziś 80 lat i sięga czasów, kiedy Chester Carlson i Otto Korneim opatentowali elektrofotograficzną metodę wykonywania kopii bez potrzeby stosowania tradycyjnej kąpieli chemicznej specyficznej dla standardowych fotografii. Wydarzenie to miało miejsce w 1937 roku, a sama nazwa pochodzi od greckiego słowa „kseros” oznaczającego „suchy”, co doskonale odzwierciedlało nową metodę. Kserografia, czyli metoda drukowania na sucho, była rewolucją w dziedzinie kopiowania dokumentów i obrazków. Może o tym świadczyć zarówno popularność kserokopiarek, jak i ich ciągły rozwój.

Współczesne możliwości kserowania

Dzisiejsze kserokopiarki oferowane m.in. przez Eltropol. Zakład elektroniki są znacznie wydajniejsze, a przede wszystkim tańsze od swoich pierwowzorów. Póki istniał ważny patent, na takie urządzenia mogli sobie pozwolić tylko nieliczni, jednak po wygaśnięciu praw szeroko otworzył się rynek możliwości, szczególnie dla firm specjalizujących się w produkcji sprzętu elektronicznego. Najwięcej takich urządzeń pochodzi z Japonii – królestwa sprzętu biurowego i elektronicznego, ale w innych krajach świata również funkcjonują firmy znane z dobrej jakości. Rozwój kopiarek nastąpił przede wszystkim w kierunku przyspieszenia i poprawy ich wydajności, zmniejszenia awaryjności i oczywiście obniżki cen produkcji. Najnowsze modele potrafią też drukować na kolorowo, do czego przyczynia się zarówno tańszy toner, jak i nowe możliwości technologiczne. W kontekście szybkości pracy najlepsze urządzenia są w stanie wykonać nawet 65 stron na minutę i drukować dwustronnie przez wiele godzin bez ryzyka awarii.

Nie tylko kserowanie

Klasyczne kserokopiarki, obok przyspieszania pracy, przyjmują też formy kompaktowe, dążąc w kierunku minimalizacji, ale najważniejszym kierunkiem ich rozwoju jest wzbogacanie o różne przydatne w warunkach biurowych funkcje. Najnowsze urządzenia przystosowane są na przykład do skanowania dokumentów z możliwością ich późniejszego wydruku. Skan można też zapisać na dysku komputera lub wysłać e-mailem w formacie PowerPoint, PDF, TIFF lub JPG. Możliwe jest też dołączenie pendrive’a i przeniesienie na papier dokumentu, jak za pomocą klasycznej drukarki. Inną istotną funkcją nowoczesnych kserokopiarek jest opcja faksu, dzięki której przygotowany, wydrukowany lub powielony dokument można od razu wysłać do adresata. Za pomocą kserokopiarki można też drukować na kopertach, korzystając ze specjalnego, dodatkowego podajnika. To rozwiązanie pozwala wyeliminować wiele urządzeń biurowych ograniczając wyposażenie do jednego kombajnu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz