Artykuł sponsorowany

Notariusz – osoba zaufania publicznego

Notariusz – osoba zaufania publicznego

Notariusz, zwany wcześniej rejentem, to powoływany przez ministra sprawiedliwości prawnik, którego funkcja odpowiada za ograniczenie liczby sporów sądowych. Jego rola polega więc na czuwaniu, aby sporządzane dokumenty były zgodne z prawem i zabezpieczały należycie interes stron czynności notarialnej oraz osób trzecich.

Czynności notarialne mają charakter dokumentu urzędowego, a za terminem tym kryje się szereg różnorodnych skutków prawnych, które mogą wywołać.

Szeroki zakres zadań o charakterze notarialnym

Profesja notariusza to zawód, którego wykonawcy zobowiązani są nieustanie podnosić kwalifikacje zawodowe i wymagająca otwartego umysłu. Dokonywanie odpowiednich czynności prawnych zgodnie z literą prawa wymaga bowiem od notariusza znajomości często zmieniających się przepisów, orzecznictwa sądowego oraz interpretacji podatkowych. Usługi notariusza obejmują nie tylko sporządzanie aktów notarialnych i poświadczeń – zakres czynności, których realizacji można oczekiwać od notariusza jest szeroki, a ich głównym założeniem jest ochrona interesów poszczególnych stron. Notariusze podejmują między innymi czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego, związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i z tymczasowym przedstawicielem w zakresie udziału małżonka przedsiębiorcy w przedsiębiorstwie, sporządzają, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów. Ponadto ważną kompetencją notariusza jest także przechowywanie przekazanych pod jego nadzór pieniędzy, papierów wartościowych lub innych istotnych dóbr. Do nadrzędnych obowiązków notariusza należy wyjaśnianie wszelkich niejasności związanych z toczącą się sprawą, a także sporządzanie dokumentacji w sposób dokładny i przejrzysty. Oprócz kompetencji wykonawca tej profesji wykazywać się powinien również konkretnymi cechami osobowości, spośród których najważniejszą rolę odgrywa uczciwość, rzetelność, bezstronność oraz empatia.

Wizyta w kancelarii notarialnej

Pierwszym krokiem prowadzącym do pozytywnego rozwiązania sprawy wymagającej udziału notariusza jest znalezienie właściwej kancelarii. Za wykonane czynności przez notariusza pobierana jest taksa, której wysokość reguluje odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie, natomiast od niektórych usług naliczany zostaje również podatek. Jak podkreśla ekspertka z Kancelarii Notarialnej Ewa Glombik-Mazur, prawnicy o specjalizacji notarialnej powinni się wyróżniać indywidualnym podejściem do klienta, jednocześnie zapewniając przy tym sprawny i terminowy przebieg realizacji zlecenia. Oprócz profesjonalnej obsługi ważną rolę w profesji notariusza odgrywa też niewątpliwie poziom wiedzy i doświadczenia, a także chęć do stałego dokształcania z zakresu prawa i dziedzin pochodnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz