Artykuł sponsorowany

Notariusz Katarzyna Ogonowska odpowiada na pytania w zakresie kosztów notarialnych

Notariusz Katarzyna Ogonowska odpowiada na pytania w zakresie kosztów notarialnych

Czy tak, jak istnieje spis notariuszy, tak również znaleźć można taryfikator usług notarialnych? Czy chodzenie od jednego notariusza do drugiego i pytanie o wysokość kosztów notarialnych ma sens? Ile kosztuje sporządzenie aktu notarialnego, potwierdzenie zgodności kopii z oryginałem lub poświadczenia notarialnego? Na pytania dotyczące wysokości prowizji za usługi odpowiada notariusz Katarzyna Ogonowska z kancelarii notarialnej w Gdańsku.

Czy opłata notarialna i taksa to ta sama opłata?

Nie. Za przygotowanie oraz późniejsze wykonanie określonych czynności notarialnych, takich jak spisanie umowy notarialnej, zawarcie intercyzy czy sporządzenie odpisów dokumentów notariuszowi należy się wynagrodzenie, zwane taksą notarialną. Jego maksymalną wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. 2018 poz. 272). Tym samym żadne biuro notarialne nie może żądać wyższej kwoty niż ta, która została podana w rozporządzeniu. Opłata notarialna to pojęcie szersze, zawierające taksę oraz pozostałe opłaty w postaci podatków od czynności cywilnoprawnych, a także opłaty sądowe.

Do wyceny usług każdorazowo bierze się pod uwagę czas konieczny do przygotowania dokumentów i stopień skomplikowania sprawy, dlatego wysokość taksy notarialnej może się nieco różnić w zależności od danego biura. Należy się również upewnić, czy stawka podana w cenniku jest kwotą brutto, czy netto.

– wyjaśnia notariusz Katarzyna Ogonowska z kancelarii notarialnej w Gdańsku, zajmującej się między innymi sporządzeniem aktów notarialnych, potwierdzających transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości i niezbędnych do wprowadzenia zmian w księdze wieczystej.

Kto ponosi koszty notarialne?

Akt notarialny potwierdza konkretną czynność prawną. Może zostać spisany na zgodny wniosek stron. Sporządzenie takiego dokumentu bywa również obowiązkowe. Ma to miejsce chociażby w przypadku kupna i sprzedaży nieruchomości oraz zbycia lub przeniesienia spadku. Co do zasady koszty notarialne ponosi osoba, która zleca usługę, chyba że strony umówią się pomiędzy sobą inaczej – za sporządzenie umowy notarialnej, która nie stanowi wymogu prawa, strony mogą na przykład zapłacić po połowie. Taksę za spisanie aktu dotyczącego zmiany właściciela nieruchomości opłaca zwyczajowo kupujący. W sytuacji, kiedy mieszkanie jest nabywane na rynku pierwotnym, podatek od czynności cywilnoprawnych opłaca natomiast deweloper.

Czy taksa notarialna to już wszystkie koszty?

Nie. Jak już zostało wspomniane, do ogółu opłat notarialnych zalicza się taksa oraz pozostałe koszty w postaci opłat sądowych (z założenie księgi wieczystej czy dokonanie w niej wpisu) oraz podatków, na przykład od czynności cywilnoprawnych. Ten ostatni jest wymagany w przypadku spisania umowy:

  • darowizny (w części, która dotyczy przejęcia długów lub zobowiązań),

  • pożyczki – pieniędzy albo rzeczy oznaczonych,

  • dożywocia,

  • o dział spadku,

  • o zniesienie współwłasności,

  • sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

  • spółki.

Podatek od czynności cywilnoprawnych uiszcza się również w przypadku ustanowienia hipoteki, a także odpłatnego użytkowania i służebności,

Warto również zauważyć, że wysokość taksy notarialnej zależy od wartości mienia. Im droższy jest zatem przedmiot danej transakcji, tym trzeba będzie więcej zapłacić notariuszowi. Opłatę tę można jednak negocjować.

Opracowanie:
Gdańsk, Lendziona 16 lok. 4
tel. 58 349 44 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz