Artykuł sponsorowany

Notarialny podział majątku wspólnego oszczędnością czasu i pieniędzy

Notarialny podział majątku wspólnego oszczędnością czasu i pieniędzy

Zakończenie małżeństwa to szereg formalności niezbędnych do wypełnienia, a także ustalenie wszelkiego rodzaju podziałów i praw do poszczególnych dóbr. Jednym z nich jest podział majątku wspólnego, który nie musi być dokonywany w toku postępowania sądowego. Długotrwałych, żmudnych czynności można uniknąć, decydując się na usługi notarialne. Co konkretnie w tym zakresie jest w stanie zrobić notariusz?

Tylko w określonych sytuacjach

Rozstanie dwojga ludzi będących w związku formalnym oznacza także przeważnie konieczność podziału majątku wspólnego. Po orzeczeniu rozwodu bądź separacji, podpisaniu intercyzy czy ubezwłasnowolnieniu małżonka wspólność majątkowa ulega ustaniu. Dzieje się tak również wtedy, gdy jednego z małżonków dotyka śmierć bądź upadłość. W takich sytuacjach możliwe jest dochodzenie swoich praw w zakresie podziału majątku wspólnego. Brak porozumienia w tej kwestii między stronami oznacza skierowanie postępowania do sądu, gdzie żmudne procedury oraz długi czas oczekiwania na wyrok są powszechnie spotykane w tego typu procesach.

Warto w takim wypadku przemyśleć podpisanie odpowiedniej umowy podziału majątku wspólnego w kancelarii notarialnej. Notariusz jest w stanie dokonać stosownych czynności, co oznacza także możliwość sporządzenia umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Kancelaria notarialna Anny Kelpin i Joanny Orlińskiej umożliwia dokonanie podziału majątku wspólnego w sposób dostosowany do konkretnej sytuacji. Może on być zrealizowany zarówno ze spłatą, jak i dopłatą czy bez tego typu rozliczeń finansowych.

Wiele korzyści dzięki umowie

Dokonana u notariusza umowa podziału majątku wspólnego to sporo zalet dla zainteresowanych stron. Najważniejszą kwestią są oczywiście ponoszone koszty. W przypadku postępowań sądowych potrafią być one niebagatelnie wyższe ze względu np. na konieczność powołania biegłego czy wynajęcie pełnomocnika. Osobne koszty ponosi się za samo założenie sprawy o podział majątku wspólnego, które mogą być jednak obniżone w sytuacji, gdy strony dojdą ostatecznie do porozumienia w tym zakresie.

Niezbędna do opłacenia taksa notarialna jest w tym wypadku korzystniejszym rozwiązaniem, a załatwienie tego typu sprawy u notariusza daje także możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu. Kilka dni w porównaniu z wieloma miesiącami czy nawet latami to ogromna zaleta podziału majątku wspólnego dokonanego w kancelarii notarialnej. Wszelkie formalności są uproszczone, co też pomaga w szybkim i sprawnym zakończeniu całej sprawy. Warto zatem w przypadku chęci podziału majątku wspólnego rozważyć możliwość sporządzenia stosownej umowy w tym zakresie w kancelarii notarialnej – to oszczędność czasu, pieniędzy i przede wszystkim nerwów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz