Materiał Partnera

Nocny ból zęba? S.O.S. domowe do czasu wizyty w gabinecie

Nocny ból zęba? S.O.S. domowe do czasu wizyty w gabinecie

Ból zęba może przydarzyć się każdemu. Również tym, którzy zarzekają się, że właściwie dbają o stan swojego uzębienia. Dzieje się tak, ponieważ przyczyna ubytków niekoniecznie zawsze musi leżeć po stronie pacjenta. Najlepiej, jeśli przy pierwszych objawach udamy się badanie stomatologiczne połączone z ogólną kontrolą uzębienia. A co zrobić, gdy ból pojawia się w nocy, jak dotrwać do rana, nim będziemy mogli oddać się w ręce specjalisty?

Przede wszystkim obserwacja i wstępna domowa diagnoza

Po pierwsze - Umyj zęby. Zabrzmiało śmiesznie? Nie szkodzi ważne, że gdy ból zęba pojawił się po napiciu wysoko słodzonych napojów, zjedzeniu ciastka, czy deseru, są spore szanse, że umycie dokładne zębów złagodzi ból. Pomogło? Uff możemy spokojnie dokonać badania palpacyjnego zęba i jego okolic. Pamiętajmy jednak, że to nie załatwia sprawy i w miarę szybko należy pokazać się lekarzowi stomatologowi, by ocenił stan naszej jamy ustnej i zębów.

Przyczyn bólu zęba może być kilka, jak mówi właścicielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Stomatologiczno-Lekarska "Medycyna", lek. dent. Izabela Adamczyk, każdy rodzaj bólu, bez względu na jego nasilenie, jest bezwzględnym wskazaniem do badania stomatologicznego. Jedne z częściej występujących to:

 • Próchnica,
 • Stan zapalny,
 • Ubytek w plombie,
 • Pęknięcie szkliwa.

W początkowej fazie ból jest umiarkowany, utrudnia nieznacznie normalne funkcjonowanie, ale jeszcze nie jest na tyle silny, by paraliżować nas i wyłączać z wszelkiej aktywności. W przypadku silnych ataków bólowych zazwyczaj spowodowanych stanem zapalnym może się okazać, że środki bólowe ogólnie dostępne, mogą nie przynieść ulgi. Ból będzie pulsujący, zarówno podczas prób jedzenia, jak i w przerwach między posiłkami, często przyjmuje charakter ciągły.

Boli pod wpływem dotyku? Do dentysty w trybie pilnym

Jeśli ząb ewidentnie boli pod wpływem dotyku, nie można zwlekać z wizytą w gabinecie i liczyć na to, że pomoże nam mieszanka paracetamolu z ibuprofenem. Uwierzcie na słowo - nie pomoże, tu potrzebny jest specjalista i odpowiednio dobrane leczenie zachowawcze. Trzeba najszybciej, jak to możliwe zgłosić się do specjalistycznej przychodni lekarskiej, jak wspomniana „Medycyna”, gdzie leczenie zachowawcze może odbywać się całkowicie bezboleśnie. Ból zęba przy dotyku nie musi wcale oznaczać ekstrakcji zęba, czasem wystarczy wyleczyć stan zapalny i przeprowadzić leczenie kanałowe, tak czy siak, kierunek leczenia określa wykwalifikowany lekarz stomatolog.

Co jednak gdy nagły ból pojawia się w weekend lub nocą?

Istnieją środki łagodzące ból zęba dostępne bez recepty i praktycznie w każdej aptece. Stosując jakikolwiek z nich, trzeba zdawać sobie sprawę że, mimo, iż ból zęba ustąpi, zelżeje nie jest on usunięciem rzeczywistej przyczyny bólu zęba.

Jakie możemy zastosować domowe środki zaradcze w sytuacji kryzysowej, gdy na wizytę musimy poczekać do poniedziałku, bądź do rana? Podpowiadamy:

 • Przede wszystkim Paracetamol – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jednak pomóc może jedynie przy niewielkim bólu,
 • Na silniejsze dolegliwości można przyjąć Ibuprofen.

Z ziołowych leków ogólnodostępnych w naszych kuchniach można zastosować:

 • Goździki – możemy delikatnie żuć około 10-15 min goździk rozgryzając go i przykładając do zmienionego chorobą zęba. Goździki mają działanie nie tylko przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne i antyseptyczne. Mają intensywny smak, dla niektórych ciężki do zniesienia, ale w sytuacji kryzysowej warto wytrzymać, gdyż przynosi ulgę niemal natychmiast (już po około 5 minutach) i działa do 3-4 godzin. Lepszym sposobem od rozgryzania goździków jest olejek eteryczny 100% naturalny, nasączonym nim wacikiem delikatnie uciskamy bolący ząb przez około 10 min. Starając się unikać połykania mieszaniny śliny i olejku.
 • Ból zęba może złagodzić również płukanie jamy ustnej naparem z rumianku lub szałwii o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i znieczulających.
 • W przypadku widocznego dużego ubytku zęba, wspomniany wacik z olejkiem goździkowym  możemy włożyć do środka celem uśmierzenia bólu i złagodzenia stanu zapalnego.
 • Podobne działanie do olejku goździkowego wykazują: olejek jodłowy i krople walerianowe
 • W celu złagodzenia stanu zapalnego i tym samym zmniejszenia bólu można zastosować płukankę z łyżeczki jodyny i soli rozpuszczonej w szklance wody.
 • Dla tych co tolerują zapach i smak octu, przydatna może się okazać mieszanina dwóch łyżeczek sody z octem i obłożenie papką chorego miejsca na 10-15 minut.
 • Doraźna pomoc to również czosnek lub cebula, obrane warzywa możemy przyłożyć do bolącego miejsca, lub żuć przez parę minut, ulga powinna przyjść po 5-10 minutach.

Wymienione metody to tylko propozycje działań, mogących przynieść ulgę w cierpieniu, stosując je, musisz zdawać sobie sprawę z tego, czy jesteś na którąś substancję uczulony, aby były one w pełni bezpieczne dla ciebie.

Podstawą jednak w leczeniu bólu zęba jest profilaktyka, regularne wizyty kontrolne u stomatologa i codzienna higiena jamy ustnej zębów i języka.

Oceń artykuł (5)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz