Artykuł sponsorowany

Niwelacja terenu w pigułce z zakładem budowlano-transportowym Janusza Derylaka

Niwelacja terenu w pigułce z zakładem budowlano-transportowym Janusza Derylaka

Z pewnością wielu z nas zetknęło się z pojęciem niwelacji terenu. Mało kto jednak wie, na czym ona dokładnie polega. Śpieszymy więc z wyjaśnieniem. Najkrócej mówiąc, jest to takie ukształtowanie i wyrównanie gruntu, które umożliwi inwestorom podjęcie dalszych działań budowlanych. Niwelacja nie musi jednak oznaczać tylko prac poprzedzających stawianie fundamentów pod przyszłe obiekty. Profilowanie działki może zostać wykonane również przy zakładaniu przydomowych ogródków. Niwelacją terenu zajmują się specjaliści z zakładu budowlano-transportowego Janusza Derylaka.

Niwelacja – na czym ona polega?

Zanim rozpocznie się właściwa budowa mostów, dróg, obiektów usługowych czy mieszkalnych, działka musi być właściwie uporządkowana. Niwelacja terenu stanowi więc pierwszy z wielu etapów realizacji inwestycji. Wykonuje się ją na podstawie projektów sporządzonych z użyciem tzw. niwelatora, który umożliwia pomiar różnicy wysokości między określonymi punktami. Mimo że niwelacja zwykle polega na usuwaniu nadmiaru gruntu dla jego wypłaszczenia, zdarzają się również sytuacje wymagające dowiezienia ziemi. Bez względu na to, jej nadrzędny cel pozostaje niezmieniony. Masy ziemne należy tak przemieścić, aby uniknąć niespodzianek w trakcie trwania kolejnych prac. Pozwoli to uniknąć, chociażby kosztownych przestojów.

Aspekty prawne niwelacji terenu

Chcąc przeprowadzić wyprofilowanie działki, na której stanie obiekt, inwestor koniecznie musi posiadać już zezwolenie na jego budowę. Jego brak będzie oznaczał samowolę, która zwykle skutkuje karami finansowymi przewidzianymi w przepisach prawa budowlanego. Co, jeśli jednak niwelacja terenu nie ma związku z późniejszym stawianiem budynków bądź też elementów infrastruktury w postaci dróg czy mostów? Tutaj sprawa wygląda już inaczej. Niwelacja wykonana na obszarze przydomowej działki w celu wypoziomowania trawnika nie wymaga bowiem formalnych zezwoleń. Warto pamiętać, że takie prace wyrównawcze mają wpływ na przemieszczanie się wód opadowych, a właściwe nieprzeprowadzone mogą doprowadzić nawet do podtopień sąsiedniej nieruchomości. Aby uniknąć takich kłopotów, niwelację terenu należy zlecić doświadczonej firmie.

Niwelacja terenu krok po kroku

Niwelacja terenu nie jest możliwa bez użycia ciężkich maszyn. Specjalistyczny sprzęt ma duże znaczenie, ale w szybkim postępie działań, główną rolę odgrywa sprawny operator koparko-ładowarki. Musi on posiadać wysokie umiejętności, aby praca przebiegała w możliwie największym tempie, jednocześnie spełniając wszelkie założenia projektowe. Tylko zachowując szczególną ostrożność, wykona zadanie zgodnie z opracowaną wcześniej siatką wysokościową. Spoczywa więc na nim duża odpowiedzialność za przeprowadzenie kolejnych etapów inwestycji zgodnie z planem. Ile czasu zajmuje niwelacja? Wszystko zależy głównie od wielkości działki. Istotne są również takie czynniki jak zalesienie czy stopień nierówności.

Pracownicy zakładu budowlano-transportowego Janusz Derylaka są specjalistami w dziedzinie robót ziemnych. Można im powierzyć nie tylko niwelację terenu, ale również budowę dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Do ich usług zalicza się także przygotowanie terenu pod budowę, montaż odwodnień oraz wykopy. Zespół składa się z inżynierów oraz doświadczonych operatorów maszyn budowlanych, kierowców ciężarówek, brukarzy i majstrów, którzy posiadają szeroką wiedzę na temat budowy. Specjaliści dysponują nowoczesnym sprzętem, który ma wpływ na szybkość i bezpieczeństwo wykonywanych robót.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz