Materiał Partnera

Niezbędne informacje na temat skrzynek gazowych

Niezbędne informacje na temat skrzynek gazowych

Skrzynka gazowa jest jednym z bardziej istotnych elementów instalacji gazowej. Prawidłowe wykonanie całego systemu jest warunkiem bezproblemowego przesyłania energii. Zapewnia przy tym należyty poziom bezpieczeństwa. Aby osiągnąć taki stan należy ściśle przestrzegać określonych norm prawnych. W dzisiejszym artykule omówimy kryteria, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając skrzynkę gazową.

Jakie wymogi prawne obowiązują w przypadku skrzynki gazowej?

Instalacja gazu w danym obiekcie musi być wyposażona w zawór główny, który jest zlokalizowany na przyłączu. Zawór powinien znajdować się na zewnątrz budynku. Musi być schowany w wentylowanej szafce wykonanej z niepalnego materiału. Ta szafka to właśnie skrzynka gazowa. Skrzynka powinna być umieszczona we wnęce ściany. Zawór główny musi być zlokalizowany w odległości nie większej niż 10 m od zasilanego budynku. Ponadto miejsce to musi być łatwo dostępne, ale jednocześnie zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych oraz dostępem niepowołanych osób. Wspomnianą przed chwilą odległość 10 m można przekroczyć jedynie w przypadku zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej. 


Zawór główny powinien być umieszczony przynajmniej 50 cm nad poziomem terenu i przynajmniej 50 cm od krawędzi najbliższych okien lub drzwi. Oprócz zaworu głównego w skrzynce powinien znajdować się również reduktor ciśnienia oraz licznik gazowy.

Istotna kwestia, o której należy pamiętać, to absolutny brak możliwości montażu licznika gazu oraz prądu w jednej skrzynce.

Jakie wyróżniamy rodzaje skrzynek gazowych?

Skrzynki na zawory gazowe możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Kierując się tym kryterium możemy wyróżnić:

 • Skrzynki plastikowe, które są wykorzystywane przeważnie w zabudowie jednorodzinnej. Mogą być montowane na ogrodzeniu, w specjalnych wnękach lub w formie wolnostojącej.

 • Skrzynki z tworzyw poliestrowo-szklanych, które są złożone z dwóch warstw maty szklanej. Mata jest wcześniej nasączana preparatem z żywicy poliestrowej. Zwiększa to odporność tworzywa na zmienne temperatury oraz wysoką wilgotność.

 • Skrzynki metalowe, które są wykonywane ze stali kwasoodpornej. Jest ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, dużą zmienność temperatur oraz czynniki mechaniczne. Dobrym wyborem są skrzynki ze stali kwasoodpornej, która dodatkowo została zabezpieczona antykorozyjnie (ocynkowana).

Kolejnego podziału skrzynek gazowych możemy dokonać ze względu na sposób montażu. W tej kategorii wyróżniamy:

 • Skrzynki naścienne, które są montowane na elewacji

 • Skrzynki wnękowe, które są montowane we wnęce ściennej w formie specjalnych osłon z profilem

 • Skrzynki podtynkowe, które mają formę samej obudowy przeznaczonej do montażu we wnęce

 • Skrzynki wolnostojące, które przeważnie są montowane na słupkach.

Zabezpieczeniem skrzynki gazowej jest oczywiście klucz, który może mieć formę trójkąta lub tzw. kłódki energetycznej. Szafki bardzo często wyposażone są również w daszki oraz szybki. Najbardziej popularnym modelem są skrzynki pojedyncze. Skrzynka podwójna jest zalecana w sytuacji, gdy razem z gazomierzem montowany jest zawór główny gazu oraz reduktor ciśnienia.

Jakie wymiary powinna posiadać skrzynka gazowa?

Wybór odpowiedniego rozmiaru skrzynki gazowej zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania instalacji gazowej. Wśród najczęściej wybieranych rozmiarów możemy wyróżnić:

 • 140x600x600 mm

 • 150x250x300 mm

 • 240x600x600 mm

 • 300x340x200 mm

 • 600x600x250 mm

 • 1200x600x250 mm

Jeżeli szukacie sprawdzonego dostawcy skrzynek gazowych lub macie problem z określeniem, jaka skrzynka powinna znaleźć się na Waszej posesji, to warto skontaktować się z Zakładem ślusarsko-produkcyjnym z miejscowości Borzytuchom, który jest prowadzony przez Pana Adama Zblewskiego. Firma od 1993 roku specjalizuje się w produkcji skrzynek gazowych, telewizyjnych oraz rozdzielnic elektrycznych.

Opracowanie:
Borzytuchom, Cmentarna 1
tel. 59 821 13 91
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz