Materiał Partnera

Niezapomniany wyjazd w góry – bierz plecak i w drogę!

Niezapomniany wyjazd w góry – bierz plecak i w drogę!

Żeby przeżyć niezapomniane wakacje, nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Wspaniały czas możemy spędzić, odwiedzając polskie góry. Zapierające dech piękno natury, samotne wędrówki, wieczory spędzone przy ognisku – to wszystko możemy znaleźć na Podkarpaciu. Zamiast szukać egzotycznych wczasów last minute, lepiej spakować plecak i ruszyć w Bieszczady, do wsi Lutowiska.

Cisza i spokój

Niewiele osób odwiedziło Bieszczady – to wciąż nieodkryty zakątek dla większości polskich turystów. Tymczasem zdecydowanie warto się tam wybrać i to najlepiej jeszcze w te wakacje. Jeśli planujemy urlop w Polsce, te góry będą znacznie lepszym kierunkiem niż morze. Nad Bałtykiem zawsze są tłumy turystów, a w Bieszczadach można naprawdę odetchnąć. Ich niesamowity klimat sprawia, że można się tam poczuć jak na końcu świata. Zapomnieć o codziennym zgiełku i naprawdę wypocząć.

Niezwykłe miejsce

Najlepszym miejscem na nocleg w górach są schroniska młodzieżowe. Można tam znaleźć niedrogie i wygodne pokoje, które są idealne, by wypocząć przed dalszą górską wędrówką.  Doskonałym miejscem na wypoczynek w Bieszczadach jest Zespół Szkół - Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które znajduje się we wsi Lutowiska.

Wieś Lutowiska założono w XVI w. na prawie wołoskim, w rozległych dobrach znanego rodu Kmitów. Dzięki sprzyjającemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych miejscowość szybko się rozwijała i przybrała charakter miasteczka handlowego, z prawem odbywania dwunastu jarmarków rocznie. Handlowano tu wołami wypasanymi na połoninach, a jarmarki te były słynne w środkowej Europie – mówi jeden z pracowników schroniska. Dziś Lutowiska to miejsce, do którego zjeżdżają turyści poszukujący spokoju i kontaktu z naturą. Oprócz pięknych krajobrazów znajdziemy w pobliżu także wiele innych atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić między innymi neogotycki kościół św. Stanisława Biskupa, drewnianą willę z wieżyczką, wybudowaną na początku ubiegłego wieku, miejsce, w którym kiedyś istniała cerkiew, zniszczona w 1980 roku oraz żydowski cmentarz, na którym zachowało się ponad 500 nagrobków.

W otoczeniu natury

Wakacje w Bieszczadach to jednak przede wszystkim czas na zbliżenie się do natury. Przepiękne rezerwaty przyrody, ścieżki przyrodnicze, szlaki turystyczne, piesze, konne i rowerowe oraz – oczywiście – Bieszczadzki Park Narodowy, pozwalają zachwycić się naszą polską naturą. Jeśli zdecydujemy się na noclegi w schronisku, taki wypad nie będzie nas wiele kosztował. Nie ma więc sensu dłużej zwlekać – czas pakować plecak i ruszać w drogę!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz