Materiał Partnera

Niewidoczny aparat ortodontyczny? Poznaj Clear Aligner!

Niewidoczny aparat ortodontyczny? Poznaj Clear Aligner!

Wady zgryzu są niezwykle powszechne. Mimo że zmagają się z nimi głównie dzieci
i młodzież, dotykają także osoby dorosłe, np. po tym, gdy wyrosną im „ósemki”. I choć
z krzywymi zębami można skutecznie walczyć, noszenie standardowego aparatu ortodontycznego jest niekomfortowe oraz zaburza estetykę uśmiechu. Jednak teraz można sięgnąć po zupełnie niewidoczną i niezwykle skuteczną konstrukcję. To Clear Aligner.

Clear Aligner, czyli co?

Clear Aligner to przezroczysty aparat ortodontyczny opracowany przez niemiecką firmę Scheu-Dental. Przez wielu jest określany mianem przełomowego, ponieważ:

  • pozwala w krótkim czasie zredukować wady zgryzu o różnym podłożu – może być stosowany do korygowania ok. 85% wad zgryzu zębów stałych, a standardowy czas leczenia trwa ok. 4-6 miesięcy,
  • jest niemal zupełnie niewidoczny – zamiast charakterystycznych drutów wykorzystuje się przeźroczyste nakładki (szyny) ze specjalnego tworzywa, wykonane dla konkretnego pacjenta,
  • nie niszczy szkliwa zębów ani dziąseł,
  • może być stosowany również przez osoby uczulone na nikiel.

Trzeba jednak pamiętać, że nakładki trzeba nosić na zębach przez ok. 20 godzin na dobę. Są one jednak precyzyjnie dopasowane do kształtu zębów, przez co dyskomfort związany
z korzystaniem z Clear Aligner jest zredukowany do minimum.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem Clear Aligner?

Proces leczenia w placówkach medycznych takich jak Profilorto Laboratorium ortodontyczne Filip Gulbinowicz przebiega w kilku etapach.

  • Na samym początku ortodonta dokładnie diagnozuje wadę zgryzu i ocenia stopień jej zaawansowania, a także szanse na pozbycia się problemu przy pomocy aparatu Clear Aligner. Czasem wykonywane są wyciski, które pozwalają na przeanalizowanie rezultatów leczenia.
  • Kolejny krok to wykonanie pierwszego kompletu nakładek zębowych – są one przystosowane do łuku zębowego pacjenta i dostępne w trzech stopniach twardości: soft, medium oraz hard. Każdy typ nakładek pacjent nosi przez ok. 1 tydzień,
    a następnie, po 3 tygodniach, ponownie zgłasza się do ortodonty.
  • Po 3 tygodniach wykonywane są kolejne wyciski i przygotowywane nowe szyny. Cykle powtarzają się aż do momentu kompletnej eliminacji wady zgryzu.

Aby system zadziałał niezawodnie, niezbędne jest pilnowanie regularnych wizyt u ortodonty, a także nieprzerwane noszenie szyn Clear Aligner.

Pamiętaj, że jeśli chcesz skorzystać z tej metody leczenia wad zgryzu, powinieneś skorzystać ze wsparcia autoryzowanego gabinetu, w którym pracują specjaliści, którzy ukończyli szkolenia Clear Aligner.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz