Materiał Partnera

Nieustająca ekspansja tworzyw sztucznych

Nieustająca ekspansja tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne od wielu lat są podstawą produkcji wielu otaczających nas przedmiotów. Po latach zmagania się z ich antyekologicznymi aspektami dziś możemy sięgać po znacznie nowsze, doskonalsze i przede wszystkim biodegradowalne produkty, które okazują się niezastąpione w niemal każdej dziedzinie życia.


Historia tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są substancjami chemicznymi tworzonymi na bazie polimerów, czyli związków wielocząsteczkowych, które komponowane ze sobą gwarantują powstawanie różnych odmian tworzyw. Popularnie określane jako plastik, dziś już nie są adekwatne do tej nazwy, ponieważ zależnie od składu przyjmują rozmaitą formę – niekoniecznie stałą. Dodatkiem do polimerów są różne substancje odpowiadające za ostateczną postać tworzywa, a więc wypełniacze, dodające im elastyczności plastyfikatory, barwniki i inne komponenty, dzięki którym otrzymany produkt daje się odpowiednio formować, jest sztywny lub plastyczny, przyjmuje formę przezroczystą lub kolorową. 


Dzisiejsze tworzywa sztuczne zdecydowanie różnią się od tych, jakie znano w początkach ich istnienia. Niestety pierwsze doświadczenia pokazały, że chociaż są to materiały o wyjątkowych walorach, przyczyniają się też do poważnego problemu z ich utylizacją, a pozostawione na wysypiskach na długie stulecia zaśmiecają otoczenie. Pierwszym wynalezionym tworzywem sztucznym był celuloid, który zsyntetyzowano w 1872 w USA. Istotnym wynalazkiem były otrzymane w tym samym roku żywice fenolowo-formaldehydowe. Masową produkcję większości tworzyw poliwinylowych rozpoczęto w latach 20. ubiegłego wieku, pierwsze poliamidy wyprodukowano w 1937 w USA, a wysokociśnieniowy polietylen w 1939 w Wielkiej Brytanii.

Nowoczesne tworzywa i ich wykorzystanie

Dzisiejsza produkcja tworzyw sztucznych to milowy krok do przodu w stosunku do ich pierwowzorów. Zaglądając do przeciętnego sklepu – bez względu na jego profil handlowy – można w nim znaleźć dziesiątki produktów wykonanych z popularnego „plastiku”. To zarówno elementy obudów, jak i części układów ruchowych, które – dzięki modyfikacji składu tworzyw – zachowują wyjątkową trwałość i odporność na ścieranie. Zaletami tworzyw sztucznych jest ich lekkość, bardzo niski koszt produkcji, możliwość komponowania wielu odmian, kolorów, materiałów o konkretnych, pożądanych w danym produkcie właściwościach. Plastik nie przewodzi prądu, jest wodoodporny, nie tonie, bywa doskonałym amortyzatorem i jest antyseptyczny. Współczesne produkty to również materiały przystosowane do ich utylizacji.


Zastosowanie tworzyw sztucznych jest bardzo szerokie, a dziedzina produktów bywa uzależniona od rodzaju samego tworzywa. Bezbarwny, kruchy i palny polistyren jest podstawą produkcji styropianu, a także bywa stosowany do wyrobu części samochodów, lodówek, materiałów elektroizolacyjnych oraz akcesoriów kuchennych i zabawek. Znacznie wytrzymalsze poliamidy przeznacza się na części maszyn, rury ciśnieniowe, łożyska, żyłki wędkarskie, a także elementy sztucznych protez medycznych. PCV, czyli polichlorek winylu, znajdziemy w domach w postaci wykładzin, opakowań, folii ubraniowych i galanteryjnych oraz uszczelek. Firmy takie jak Europlastik, specjalizujące się w produkcji tworzyw sztucznych, oferują też granulaty polipropylenu, poliwęglan oraz nowoczesne tworzywa typu PMMA czy ABS – popularny materiał na luksusowe walizki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz