Materiał Partnera

Nietypowe projekty domów - przegląd rozwiązań

Nietypowe projekty domów - przegląd rozwiązań

Budowa domu jest spełnieniem marzeń wielu z nas. Miejsce, w którym zamierzamy osiąść na stałe, powinno spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Dotyczą one zewnętrznego wyglądu budynku, ale także jego funkcjonalności, rozplanowania przestrzeni i wystroju. W dzisiejszych czasach nie trzeba się obawiać, że będziemy musieli zrezygnować z naszych planów – istnieją możliwości, aby wybudować nawet najbardziej nietypowy dom.

Bliżej natury

Dom w lesie to enklawa ciszy i spokoju. Można w tym przypadku postawiać na tradycyjny budynek stylizowany na leśniczówkę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w krajobraz ten wkomponować wyglądające bardziej nowocześnie rozwiązania. Znakomicie sprawdzi się projekt zakładający wykorzystanie przeszklonych ścian zewnętrznych na parterze. Jest to najodpowiedniejsze miejsce na salon, jadalnię czy kuchnię, które mogą być połączone w jedną, przestronną strefę dzienną. Brak tradycyjnych ścian da nam poczucie, że ciągle jesteśmy w bliskim otoczeniu drzew. Piętro domu stanowi przestrzeń prywatną mieszkańców. W dużych oknach są zamontowane drewniane okiennice lub rolety. Stamtąd również można wyjść na taras. Elewacja domu to natomiast mieszanka klasyki i współczesności – kamienne lub betonowe wykończenie doskonale komponuje się z elementami z drewna.

Dom energooszczędny

Budynek taki wyróżnia się tym, że stanowi zwartą bryłą na planie prostokąta. Montowane są tam takie elementy jak kolektory słoneczne oraz okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Unika się stosowania w tym wypadku stromych dachów. To przez nie ucieka najwięcej ciepła. Dlatego też znacznie lepiej wybudować dom piętrowy. Rozległy, parterowy budynek wymaga dachu o równie dużej powierzchni, co niekorzystnie wpływa na bilans ciepła.

Projekty domów energooszczędnych posiadają specyficzny układ pomieszczeń. Sypialnie, salon, kuchnia powinny być usytuowane od strony południowej, dzięki czemu staną się cieplejsze. Schowki, komórki, garderoby czy spiżarnie mogą być skierowane na północ. Będą pomieszczeniami chłodniejszymi, jednak nie korzystamy z nich często oraz nie spędzamy tam długich godzin – nie będzie miało to wpływu na wygodę mieszkania w domu.

Problematyczny kształt działki

Możemy być właścicielami działki długiej, ale bardzo wąskiej. Niekiedy zamierzamy wybudować dom na wyjątkowo nierównym terenie. W sytuacji takiej pomogą nam doświadczeni, kreatywni architekci z Pracowni Projektowej „Bozart”.  Wybudowany na takiej przestrzeni dom musi być odpowiednio doświetlony, aby jego wnętrze nie sprawiało wrażenia ciasnego. Dlatego też w przypadku domu na wąskiej działce stosuje się otwartą, przeszkloną strefę dzienną z wyjściem na ogród. Drzwi domu powinny znajdować się na węższej ze ścian. Natomiast chcąc zyskać komfortowe miejsce do parkowania, powinniśmy pomyśleć o garażu podziemnym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz