Materiał Partnera

Nieodłączna część mieszkania – Historia krzesła

Nieodłączna część mieszkania – Historia krzesła

Krzesło to mebel, który jest z nami od tysięcy lat. Co więcej, istnieje szansa granicząca z pewnością, że będzie ono z nami także w przyszłości, za sto i więcej lat. Dlaczego? Ponieważ pozycja siedząca coraz bardziej staje się naszą drugą naturą. I nie zmienią tego apele lekarzy zatroskanych tym, że nasza aktywność fizyczna jest coraz mniejsza.

Krzesło to jeden z tych mebli, które odzwierciedlają czasy w których powstały. Ale to zupełnie normalne. Warto zadać pytanie, czy na przestrzeni wieków zmieniały się średnie rozmiary tych mebli. Nie chodzi tutaj o powierzchnię siedziska, a na przykład o długość nóg (obecnie około 40 cm) czy też kąt pochylenia oparcia (obecnie, w zależności od tego, czy krzesło przeznaczone jest do pracy, czy do odpoczynku, wynosi on od 100 do 120 stopni). Najprawdopodobniej, z racji tego, że ludzka populacja była w przeszłości o parę centymetrów niższa, siedziska musiały być zawieszone również niżej. Ale to tylko dygresja. Wróćmy do historii krzesła.

Początki

Najstarsze krzesło w Europie liczy około czterech tysięcy lat, wykonane jest z kamienia i znajduje się w pałacu w Knossos na Krecie. Oczywiście to najstarszy znany w tym momencie mebel. Nie należy jednak zapominać, że przez tysiąclecia przed założeniem pałacu, na naszym kontynencie używano drewna oraz innych składników organicznych jako budulca najrozmaitszych przedmiotów. Z oczywistych względów zabytki te nie dotrwały do naszych czasów (polski Biskupin czy północnoeuropejskie znaleziska bagienne to tylko nikłe odblaski tej "drewnianej cywilizacji"). Czy były wśród nich odpowiedniki dzisiejszych krzeseł – możemy jedynie snuć domysły.

Mebel dla każdego

Na pewno jednak zanim krzesło się w pełni "zdemokratyzowało", przez wieki było najczęściej meblem dla osób wyjątkowych. Stąd ich użycie w pałacach, siedzibach biskupów itp. Jedno jest pewne: to drewno było i nadal jest podstawowym materiałem, z którego krzesła są wykonywane. Jest tym szkieletem, na którym można budować całą, niekiedy niezwykle misterną konstrukcję (jak było to w przypadku krzeseł pełniących rolę tronów).

Z czasem, a mówiąc konkretnie – w okolicach XVI wieku zaczęto zwracać baczniejszą uwagę na walory ergonomiczne, komfort krzesła. Trend ten trwa do dziś. Jednym z jego przejawów jest na przykład tapicerowanie siedzisk i oparć.

Współczesność

W XX wieku, choć tak naprawdę już nieco wcześniej, do budowy krzeseł zaczęto używać innych materiałów, przede wszystkim metalu. Czasy nam bliższe to wejście tworzyw sztucznych, które sprawiły, że koszt produkcji tego rodzaju mebli spadł do poziomu nie notowanego nigdy wcześniej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie automatyzacja produkcji. Warto na koniec wspomnieć o sklejce, pleksiglasie czy materiałach pochodzących z recyklingu lub łatwo poddających się biodegradacji (np. tektura), które także stosowane są to wytwarzania krzeseł.

Trudno w jednym krótkim artykule zawrzeć całą, niezwykle bogatą historię krzesła. Tekst ten może jednak stanowić dobry wstęp do zajęcia się tym intrygującym tematem.

Na koniec małe ogłoszenie: jeśli szukasz krzeseł z prawdziwego zdarzenia, nie z przypadku – koniecznie sprawdź ofertę firmy Dominova (http://www.dominova.com.pl). 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz