Niedziele bez handlu w 2019 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Niedziele bez handlu w 2019 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Rok temu wprowadzono zakaz handlu w niedziele. W 2019 roku liczba niedziel, w których będziemy mogli robić zakupy, zmniejszy się. Warto sprawdzić, jakie zmiany przyniesie nowy rok. Przeczytaj, jak będzie wyglądał handel w niedziele i dowiedz się, jakie może mieć skutki tego typu zakaz. Przygotuj się na to, co przyniesie nowy rok.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Jak będzie wyglądał handel w niedziele w 2019 roku?

Zakaz handlu w niedziele nie jest nowym zjawiskiem. Od marca 2018 roku obowiązują ograniczenia dotyczące handlu w niedziele. W zeszłym roku zakupy mogliśmy robić jedynie w pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkiem były także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W ciągu roku zakupy można było robić w dwadzieścia dziewięć niedziel. Przeczytaj, jak zakaz handlu wyglądał w 2018 roku.

Zadecydowano o całkowitym zakazie handlu w niedziele. Zmiany przeprowadzane są stopniowo. W 2019 roku handlować można będzie jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Czas przed Wielkanocą i świętami Bożego Narodzenia będzie stanowił wyjątek. Dwie niedziele, które poprzedzają pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, będą dniami handlowymi. Tak samo będzie traktowana niedziela poprzedzająca Wielkanoc. Daje to piętnaście niedziel handlowych.

niedziele-hnadlowe-2019-pkt_v3

Rok 2020 przyniesie więcej ograniczeń. Niedziele, w których będzie możliwy handel, bardzo się zmniejszą – będzie jedynie siedem niedziel handlowych. Zakupy będzie można robić w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Czy wszystko w niedziele bez handlu będzie zamknięte?

Należy pamiętać, że zakaz handlu w niedziele nie dotyczy wszystkich. Sklepy, które prowadzone są przez przedsiębiorców we własnym imieniu, mogą być otwarte. Sprzedaż może być prowadzona w restauracjach, cukierniach, kawiarniach, lodziarniach, sklepach z pamiątkami, kwiaciarniach. Otwarte będą także sklepy z dewocjonaliami oraz sklepy na dworcach czy lotniskach.

W czasie niedziel bez handlu można także dokonywać transakcji w sklepach internetowych. Zakupów przez Internet nie ogranicza zakaz, jaki ogranicza sklepy stacjonarne.

Jakie są skutki zakazu handlu w niedziele?

Idea, jaka przyświecała twórcom ustawy to zachęcenie konsumenta do spędzania niedziel w inny sposób niż w sklepie. W takim rozwiązaniu dostrzeżono walory prorodzinne i promujące zdrowy odpoczynek od pracy.

Zakaz handlu w niedziele budzi jednak dużo emocji. Odbije się on także na obrotach sieci handlowych. Ograniczenie obrotów może mieć niekorzystne konsekwencje na rynek pracy. Polska nie jest jedynym krajem, który wprowadził tego typu zakaz. Takie restrykcje są obecne także w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Należy pamiętać jednak, że coraz więcej państw przykłada starania do rozluźnienia zakazów.

Najbardziej charakterystyczne dla tego typu działań jest to, co działo się na Węgrzech. W 2015 roku wprowadziły one zakaz handlu w niedziele. Niezadowolenie społeczne było bardzo duże, co zmusiło rząd do wycofania zakazu już w kwietniu 2016 roku.

W Polsce niezadowolenie społeczne dotyczące zakazu handlu w niedziele także jest duże. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem od zakazu handlu mogłoby być wprowadzenie ograniczeń czasowych. Szczególnie że trendem w Europie zaczyna być liberalizacja prawa dotyczącego zakazu handlu w niedziele. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (5)
4.2
Komentarze
Dodaj komentarz