Niedobór witaminy B12 – przyczyny, objawy i leczenie

Niedobór witaminy B12 – przyczyny, objawy i leczenie

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich brak może być przyczyną nie tylko osłabienia, ale także poważnych kłopotów ze zdrowiem. Czujesz ciągle zmęczenie? Nie możesz się skoncentrować? Masz kłopoty ze wzrokiem? Być może brakuje ci witamin z grupy B. Dowiedz się, jakie są objawy niedoboru witaminy B12 i jak uzupełnić braki.

Co powoduje niedobór witaminy B12?

Przyczyn braku tej witaminy w organizmie jest wiele. Sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka i poznaj przyczyny niedoboru witaminy B12. Możesz mieć kłopoty ze zdrowiem, jeśli:

 • Jesteś na diecie wegańskiej.
 • Jesteś na restrykcyjnej diecie – możesz potrzebować też innych witamin. Niewłaściwie odżywianie, a co za tym idzie niedobór witaminy B12, może doprowadzić nawet do anoreksji.
 • Nadużywasz alkoholu – nadmierne spożycie alkoholu wypłukuje cenne dla zdrowia witaminy i minerały. 
 • Jesteś osobą starszą – seniorzy często mają problemy z właściwym wchłanianiem witamin, więc potrzebują dodatkowej suplementacji.
 • Cierpisz na zapalenie błony śluzowej lub nowotwór żołądka.
 • Chorujesz na schorzenia jelita cienkiego, w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna.
 • Stwierdzono u ciebie wrodzone zaburzenie wchłaniania lub masz wrodzony niedobór witaminy B12.
 • Masz problemy a tarczycą m.in. chorujesz na Hashimoto.

Jak rozpoznać niedobór witaminy B12?

Teoretycznie nie jesteś w grupie ryzyka, jednak nie czujesz się dobrze? Niewystarczająca ilość witaminy w organizmie daje charakterystyczne symptomy. Najbardziej znane objawy niedoboru witaminy B12 można podzielić na kilka kategorii.

Jeśli jesteś:

 • Osłabiony i łatwo dopada cię zmęczenie
 • Nie możesz się skoncentrować
 • Masz przewlekłe bóle i zawroty głowy

To oznacza, że prawdopodobnie cierpisz z powodu anemii, czyli niedokrwistości z niedoboru witaminy b12.

Niepokojące sygnały może wysyłać też twój przewód pokarmowy. Niedobór witaminy B12 sprawia że, traci się apetyt, a nawet smak. Dodatkowo możesz odczuwać pieczenie języka.

Witamina B12 ma wpływ na układ nerwowy. U osób z deficytem tej witaminy obserwuje się ogólne osłabienie, problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia czucia, zimna oraz bólu, a także osłabienie wzroku, które może nawet doprowadzić do ślepoty.

Charakterystyczne są również zaburzenia związane z psychiką. Od łagodnych stanów związanych z zaburzeniami koncentracji, aż do drażliwości, apatii, a nawet otępienia. Obserwowane są też zaburzenia świadomości czy nasilająca się depresja. 

Objawem niedoboru witaminy może być również przedwczesne siwienie lub żółknięcie skóry.

By nie tylko rozpoznać, ale także stwierdzić brak witaminy B12, należy wykonać badanie krwi, które kosztuje około 20-30 zł. Normalne stężenie witaminy B12 w osoczu to 148-740 pmol/l (200-1000 pg/ml). Jeśli badanie wykazało stężenie poniżej 89 pmol/l (120 pg/ml), oznacza to niedobór.

Jak uzupełnić niedobór witaminy B12?

Skutecznym sposobem jest przyjmowanie preparatów z witaminą B12. Jak wybrać odpowiednie tabletki z apteki? Zwróć uwagę na stężenie, które powinno być wysokie. Wybieraj suplementy i leki, które zawierają przynajmniej 500 µg.

Sprawdź, czy tabletka zawiera również inne cenne składniki, takie jak witamina B6, kwas foliowy czy witamina E. Poza tym warto zwrócić uwagę, by witamina B12 była w postaci metylokobalaminy. Szeroki wybór preparatów z witaminami znajdziesz w aptece w Bielsku-Białej.

Warto zmienić też nawyki żywieniowe. Weganie mogą skorzystać jedynie z dodatkowej suplementacji, ale osoby na zwykłej diecie mogą spróbować zmienić codzienny jadłospis. Szczególnie kobiety w ciąży oraz osoby starsze powinny zadbać o prawidłowe odżywanie.

Do nawyków żywieniowych trzeba wprowadzić białko pochodzenia zwierzęcego. Zmiana diety to jednak jedynie sposób na wspomaganie leczenia niedoboru, więc nie obejdzie się bez suplementacji dobranej zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.

W przypadku osób ze znacznym niedoborem witaminy B12, u których przyswajanie witamin jest utrudnione, zalecana jest witamina b12 w zastrzykach domięśniowych. Wczesne wykrycie niedoborów i podjęcie leczenia jest szansą, by uniknąć przykrych konsekwencji związanych z problemami neurologicznymi czy z układem krwionośnym.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (13)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz