Artykuł sponsorowany

Niechciany spadek – jak go odrzucić?

Niechciany spadek – jak go odrzucić?

Spadek nie zawsze oznacza odziedziczenie jakichś znacznych sum pieniędzy czy różnego rodzaju nieruchomości. Po zmarłym możemy otrzymać także na przykład zadłużenie. Czy musimy spłacać długi nieboszczyka? Na szczęście nie. Oczywiście tylko pod warunkiem, że spadek zostanie przez nas odrzucony. Takie rozwiązanie jest możliwe, wymaga jednak wizyty u notariusza.

Z wyprzedzeniem

Jeśli jeszcze za życia osoby, której prawnie jesteśmy spadkobiercą, wiemy, że nie chcemy nic po niej dziedziczyć, możemy po prostu z wyprzedzeniem zrzec się dziedziczenia. Żeby tak się stało, będziemy musieli podpisać specjalną umowę ze spadkodawcą. W przypadku zrzeczenia się dziedziczenia, w momencie przekazywania spadku nasza osoba zostanie po prostu pominięta, a majątek rozdysponowany pomiędzy pozostałych spadkobierców. Warunek tego jest jeden – umowa między spadkodawcą i spadkobiercą, dotycząca zrzeczenia się dziedziczenia, musi zostać sporządzona przez notariusza. Pomocy w tej sprawie z pewnością udzieli nam Kancelaria Notarialna. Michał Szydluk. Zrzeczenie się dziedziczenia jest możliwe tylko za życia spadkodawcy – bo tylko wtedy jest możliwe zawarcie z nim stosownej umowy.

Odrzucenie spadku

Jeśli nie zrzekniemy się dziedziczenia, wtedy otrzymamy spadek, który możemy przyjąć lub odrzucić. Najczęściej odrzucane są spadki obciążone jakimś zadłużeniem. Na decyzję mamy 6 miesięcy od otwarcia spadku – a nie, jak często można usłyszeć, od dnia śmierci spadkodawcy. Odrzucony przez nas spadek będzie przekazany pozostałym spadkobiercom, zgodnie z ustawą o dziedziczeniu. Trzeba pamiętać, że odrzucając spadek, nie możemy po prostu go przekazać wskazanej osobie. Każdy spadkobierca może odrzucić spadek – poza Gminą i Skarbem Państwa, które dziedziczą majątek zmarłego w ostatniej kolejności.

Jak to załatwić?

W celu odrzucenia spadku musimy złożyć specjalne oświadczenie w kancelarii notarialnej albo w sądzie rejonowym, właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Zanim podejmiemy decyzję o odrzuceniu spadku, powinniśmy jednak dobrze się zastanowić – takie oświadczenie jest nieodwołane. Nie możemy odrzucić spadku częściowo – czyli pozbyć się długów, ale zachować dobra materialne należące do zmarłego. Warto więc przemyśleć, czy na pewno chcemy utracić prawa do całego spadku – czyli zarówno zadłużeń, jak i aktywów zmarłego. Potwierdzeniem odrzucenia przez nas spadku powinien być specjalny akt notarialny. Tylko wtedy jest ono ważne. Jeśli nie złożymy takiego oświadczenia, oznacza to po prostu, że przyjmujemy spadek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz