Materiał Partnera

Nie taki diabeł straszny - sprawdź doskonałą fryturę do smażenia od Unifet sp. z o.o.

Nie taki diabeł straszny - sprawdź doskonałą fryturę do smażenia od Unifet sp. z o.o.

Współczesny rynek oferuje ogromny wybór tłuszczów przeznaczonych do smażenia, przy czym przygotowywanie potraw metodą głębokiego smażenia ma swoich przeciwników i zwolenników. Pamiętajmy jednak, że potrawy przygotowywane w ten sposób mogą być zdrowe oraz lekkostrawne, pod warunkiem właściwego przeprowadzenia całego procesu, dbałości o odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim zastosowania wysokiej jakości frytury, dostarczanej przez firmy takie jak Unifet sp. z o.o.

Kilka słów o fryturze

Smażenie to prawdopodobnie jedna z najczęściej wykorzystywanych technik w restauracyjnej kuchni, w której kluczową rolę odgrywają odpowiednio dobrane tłuszcze do smażenia, zarówno głębokiego, jak i płytkiego. Warto przy tym pamiętać, że tego typu produkty powinny być nie tylko doskonałej jakości, ale również odpowiednio dobrane do techniki obróbki. Np. do głębokiego smażenia wybieramy tłuszcz o konkretnych parametrach - płynny lub półpłynny, dokładnie oczyszczony, o wysokim punkcie dymienia, zawierający kompozycję odpowiednich kwasów tłuszczowych. I w takim przypadku doskonale sprawdzają wysokiej jakości frytury, dostarczane przez firmy takie jak Unifet sp. z o.o. Produkty te są specjalistycznym tłuszczem do wielokrotnego smażenia, które mogą być stosowane do szerokiej gamy potraw, między innymi frytek i produktów skrobiowych, mięs, ryb, drobiu, owoców morza, warzyw czy pączków i faworków. Frytura używana do głębokiego smażenia, w porównaniu z innymi tłuszczami o podobnym przeznaczeniu – olejami rafinowanymi, oliwą, smalcem, wypada lepiej, gdyż wolniej ulega degradacji, dzięki czemu uwalnia mniej związków niekorzystnych dla zdrowia.

Z czego powstaje frytura

Wysokiej jakości frytura, produkowana między innymi przez firmy takie jak Unifet sp. z o.o., to najczęściej mieszanina oleju palmowego i tłuszczów zwierzęcych (np. łoju wołowego). Optymalny tłuszcz do głębokiego smażenia charakteryzuje się wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, niską zawartością wielonienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych oraz minimalną zawartością kwasów izomerów trans. Wyroby tego typu powinny być poddane procesowi rafinacji, czyli oczyszczania. W procesie tym z frytury usuwane są substancje niepożądane, co wpływa jej wygląd, zapach i trwałość. Spełnienie tych kryteriów determinuje również punkt dymienia, czyli temperaturę, w której ogrzewany tłuszcz zaczyna się rozkładać.  Długotrwałe użytkownie frytury sprawia, że w wyniku degradacji tłuszczu powstają produkty uboczne, których poziom należy z czasem kontrolować. Do tego celu stosowane są specjalistyczne testy, przy użyciu tzw. paska LSRM, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie właściwości i optymalne wykorzystanie tłuszczu.

Warto pamiętać, że nieumiejętne ogrzewanie tłuszczu przez długi czas naraża go na szereg niekorzystnych przemian, które mogą powodować pogorszenie jego jakości i powstawanie związków rozpadu. Te negatywne przemiany można ograniczyć do minimum przy prawidłowo prowadzonym procesie i wykorzystaniu odpowiednio przygotowanych, specjalistycznych tłuszczów smażalniczych produkowanych przez firmy takie jak Unifet sp. z o.o.

Opracowanie:
Gliwice, Grażyny 15
tel. 32 333 15 66
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz