Materiał Partnera

Nie czekaj! Już dziś odkryj potencjał swojego dziecka.

Nie czekaj! Już dziś odkryj potencjał swojego dziecka.

W rozwoju dziecka bardzo istotne jest wczesne odkrycie jego talentów. Jeśli rodzice w trakcie gier i zabaw będą odpowiednio stymulować malucha, mogą być pewni, że będzie on uczył się nowych rzeczy szybko i z przyjemnością. Zabawa angażuje wszystkie zmysły dziecka, a jak powszechnie wiadomo nauka przez zabawę właśnie jest najbardziej efektywna. Osobisty potencjał nie jest czymś, z czym przychodzimy na świat. Może mieć on podłoże genetyczne, lecz to w jaki sposób go wykorzystamy, zależy od nas samych. Jak odkryć go u swojego dziecka?

Pozwól dziecku uczyć się tego, na co ma ochotę

Każdy z nas ma jakiś talent- jedni uzdolnieni są artystycznie, drudzy wokalnie, a jeszcze inni wyróżniają się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną. Dzieci już od najmłodszych lat przejawiają zainteresowania pewną dziedziną i warto zwrócić na to uwagę jak najwcześniej. Należy pozwolić maluchowi uczyć się tego, czego sam pragnie się nauczyć. Jeżeli dziecko lubi oglądać bajki w języku angielskim, nie starajmy się na siłę włączać mu animacji z polskim tłumaczeniem. Jeśli zaś nie ma ochoty uczęszczać na opłacone przez nas lekcje gry na pianinie, nie zmuszajmy malucha, by to robił. Jak informuje pani Arletta Pawlicka, która zajmuje się coachingiem dla dzieci i rodziców- jako dorośli bardzo chcemy, by nasze dziecko spełniało nasze oczekiwania. Zapominamy o tym, że jest ono odrębną jednostką, która ma swoje zainteresowania i marzenia. Powinniśmy wspierać malca w rozwoju i jak najlepiej przygotować go do życia w dorosłym świecie.

Nauka poprzez zabawę

Wszelkie gry planszowe, edukacyjne i zręcznościowe są świetnymi pomocnikami, jeśli chodzi o rozbudzanie potencjału naszej pociechy. Dzięki nim dziecko ćwiczy wyobraźnię, rozwija zdolności manualne, zdolność przewidywania i logicznego myślenia w atrakcyjny dla niego sposób. Właśnie w trakcie zabawy, najszybciej zauważymy, jakie zdolności przejawia dziecko i jakie są jego mocne strony. Nie bez znaczenia jest również czas spędzony wspólnie z rodzicami. Każdy maluch potrzebuje zainteresowania, bezgranicznej miłości i wsparcia mamy i taty. Tylko wtedy jego osobowość kształtuje się w prawidłowy sposób. Dzieci, którym rodzice poświęcają niewiele uwagi są mniej pewne siebie, mają trudności w nauce i cechuje je niskie poczucie własnej wartości. Wielu rodziców- próbując zrekompensować dziecku brak czasu- kupuje mu stosy nowych zabawek. Czasami pokój malucha przypomina jedną wielką salę zabaw i niestety nie jest to dobre. Dziecku o wiele większą radość sprawi chociażby pieczenie ciasta z mamą czy robienie figurek z kasztanów wspólnie z tatą. Pobudzana jest wówczas kreatywność i zacieśniają się więzy rodzinne. Jako rodzice możemy być nawet zaskoczeni, w jaki sposób maluch wykorzysta do zabawy przedmiot, który dla nas ma jednoznaczne zastosowanie. Warto dać sobie tę szansę.

Motywuj i chwal

Dobrze jest zasygnalizować dziecku, kiedy coś wyjdzie mu wyjątkowo dobrze. Motywacja jest bardzo ważną częścią rozwoju każdego z nas. To właśnie ona „pcha” nas do przodu i sprawia, że chcemy doskonalić nasz charakter i umiejętności. Dziecko pragnie być najlepsze w oczach swoich rodziców. Jego postępy powinny być więc zauważane i nagradzane. Często boimy się, że nadmierne chwalenie dziecka przyniesie odwrotny skutek i wyrośnie ono na zadufanego w sobie egoistę. Tymczasem docenienie malucha za jego konkretne zdolności bądź specyficzne cechy, tylko utwierdzi go w przekonaniu, że warto korzystać z nich jak najczęściej.

Opracowanie:
Nowa Sól
tel. 536 543 105
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz