Artykuł sponsorowany

Nie bójmy się komornika – poznajmy jego pracę!

Nie bójmy się komornika – poznajmy jego pracę!

Komornika nie powinniśmy się obawiać. Nie jest on ani naszym wrogiem ani bezdusznym narzędziem w rękach opresyjnego systemu. Z większością komorników można się bardzo dobrze porozumieć, poczynić pewne ustalenia i po prostu porozmawiać jak z drugim człowiekiem. Kompromisy są możliwe, szczególnie jeśli znamy specyfikę pracy komornika i wiemy, jakie są jego obowiązki oraz prawa. Znając je możemy z nim rozmawiać uzbrojeni w stosowna wiedzę i pewność siebie.

Kim jest komornik?

Pytanie to może wydawać się banalne, bo teoretycznie każdy z nas wie, kim jest komornik. Oficjalna definicja się nam jednak wymyka – a jest szczególnie istotna, jeśli chcemy zrozumieć zagadnienia związane z pracą komornika. Musimy przede wszystkim wiedzieć, że komornik to funkcjonariusz publiczny. Jego praca w dużej mierze koncentruje się na wykonywaniu orzeczeń sądowych, które zapadły w sprawach cywilnych. Robi to w drodze tak zwanego przymusu egzekucyjnego. O komorniku sądowym możemy najprościej myśleć jak o osobie, która egzekwuje niezapłacone, zasądzone przez sąd długi na rzecz ich wierzyciela. Wyrok sądowny musi być dodatkowo opatrzony klauzulą wykonywalności.

Czynności dokonywane przez komornika

Komornik bardzo często rozpoczyna swoją pracę w danej sprawie od wezwania dłużnika do złożenia stosownych wyjaśnień. Jeśli otrzymamy takie wezwanie, nie ma powodów do paniki. Wezwanie do wyjaśnień ma swoje korzenie w podanych przez wierzyciela sposobach na spłatę długu. Jeżeli więc nasz wierzyciel wskaże posiadane przez nas nieruchomości jako majątek, który pozwoli nam go spłacić, komornik zapyta o wyjaśnienia związane właśnie z nieruchomościami. Jeżeli nie złożymy wyjaśnień, grozi nam grzywna.

Kiedy komornik może nam wejść do domu?

Komornik nie ma prawa wejść do naszego domu w każdym przypadku. Musi zaistnieć uzasadnione podejrzenie, że w naszym miejscu zamieszkania znajduje się np. sprzęt RTV lub AGD, którego egzekucja pozwoli na spłatę długu. Przeszukane mogą zostać wszystkie pomieszczenia, a także schowki czy odzież. Czynności tych nie warto utrudniać, chociaż komornik nie ma prawa na przełamanie naszego cywilnego oporu przed otwarciem mieszkania czy przeszukaniem go. Najlepiej jest jednak współpracować. Historia pracy wielu renomowanych komorników – takich jak Agnieszka Walaszczyk pracująca przy sądzie rejonowym w Lubinie – każe sądzić, że polubowne załatwienie sprawy i omówienie jej z komornikiem niemal zawsze daje bardzo dobre efekty. Możemy bowiem zaproponować taką formę spłaty długu, jaka nam najbardziej odpowiada, ustalając z komornikiem wszelkie formalności i terminy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz