Neurotyzm. Kim jest neurotyk i jak mu pomóc?

Neurotyzm. Kim jest neurotyk i jak mu pomóc?

Osobowość neurotyczną charakteryzuje szereg cech. Przyczyn wystąpienia neurotyzmu psycholodzy doszukują się we wczesnym dzieciństwie i młodości. Dowiedz się, czym dokładnie jest neurotyzm. Sprawdź, jak rozpoznać zaburzoną osobowość i jak ją skutecznie leczyć. Bliska ci osoba jest neurotykiem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak jej pomóc i stworzyć zdrową relację.

Co to jest osobowość neurotyczna?

Osobowość neurotyczna charakteryzuje się przesadną skłonnością do przeżywania negatywnych uczuć, rozpamiętywania przeszłości i zamartwiania się. Osoba o cechach neurotycznych jest nieustannie przygnębiona, dlatego neurotycy są w grupie ryzyka, jeśli chodzi o skłonności do nałogów i zachorowania na choroby psychiczne. Jako pierwszy pojęcie neurotyzmu prowadził w XX wieku Hans Eysenck.

Jakie są przyczyny neurotyzmu?

Dotychczas źródeł neurotyzmu dopatrywano się przede wszystkim w predyspozycjach genetycznych. Dziś uważa się raczej, że osobowość neurotyczna jest wynikiem trudnych przeżyć z okresu dzieciństwa, które mogą prowadzić do zaburzenia zachowania. Neurotycy dorastają w rodzinach, w których nie okazuje się emocji lub rodzice okazują uczucia fałszywie. Rodzice są na ogół osobami niezadowolonymi z życia, używają przemocy wobec dziecka oraz zabraniają mu wyrażania własnych uczuć i zdrowej agresji. Dziecko tłumi w sobie wszystkie lęki, co sprawia, że staje się nieśmiałe i nadwrażliwe, a jego poczucie własnej wartości jest zaniżone.

Jakie są objawy neurotyzmu?

Nie ma wyraźnego modelu typowego neurotyka. Osobowość neurotyczna może przejawiać się w:

 • odczuwaniu frustracji i złości
 • skłonnościach do rozpamiętywania przeszłości
 • wyolbrzymianiu sytuacji
 • złym interpretowaniu zdarzeń
 • nieustannym zamartwianiu się
 • koncentrowaniu na cierpieniu
 • odczuwaniu lęków lub napadów paniki
 • nieradzeniu sobie ze stresem
 • wycofaniu i nieśmiałości
 • poczuciu bezradności
 • zmianie nastrojów
 • skłonności do stanów depresyjnych
 • potrzebie nieustannej akceptacji ze strony innych osób
 • obawie odrzucenia

Poza tym neurotycy mają skłonności do zatracania się w nałogach, a także cierpią na nerwicę i inne stany lękowe. Często popadają w anoreksję, bulimię lub otyłość. Zdarza się, że neurotycy to idealni uczniowie i dobrzy pracownicy, którzy wiele wymagają od siebie. Z drugiej strony takie osoby szybko dotyka wypalenie zawodowe. Nie są w stanie docenić pochwał innych osób, ponieważ na każdym kroku są podejrzliwe.

Jak leczyć neurotyzm?

Mówi się o osobowości neurotycznej, ponieważ neurotyzm nie jest klasyfikowany jako choroba psychiczna. Najlepszym sposobem leczenia osoby neurotycznej jest wizyta u dobrego psychologa i poddanie się psychoterapii. Podczas sesji psychoterapeuta stara się dotrzeć do źródła problemu i przywołać konkretne emocje. Analizie zostają poddane zdarzenia z przeszłości, w szczególności z dzieciństwa. Dzięki temu chory może nabyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, uczuciami oraz stresem. Genetycznie uwarunkowane cechy neurotyczne leczy się za pomocą leków psychotropowych.

Jak pomóc neurotykowi?

Ktoś z twojego bliskiego otoczenia jest neurotykiem? Życie z taką osobą nie jest łatwe, ponieważ wymaga pewnych poświęceń. Bądź wobec niej wyrozumiały. Neurotyk potrzebuje akceptacji, więc okaż wsparcie i podkreślaj jego wartość. Musisz pamiętać, że neurotycy przesadnie obawiają się odrzucenia i bywają bardzo zazdrośni i podejrzliwi, więc musisz być wyczulony na wszelkie szantaże emocjonalne. Dzięki wsparciu profesjonalnej psychoterapii z pewności pomożesz neurotykowi stworzyć zdrową relację. 

Poznaj 4 typy osobowości

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz