Artykuł sponsorowany

Neuropsychologia - który obszar mózgu za co odpowiada?

Neuropsychologia - który obszar mózgu za co odpowiada?

Neuropsychologia, czyli nauka z pogranicza medycyny oaz psychologii, bada funkcjonowanie poszczególnych obszarów mózgu oraz ich wpływ na funkcje całego organizmu. Sprawdź, czym dokładnie zajmują się neuropsycholodzy i kiedy warto odwiedzić gabinet specjalisty oferującego diagnostykę neuropsychologiczną. Dowiedz się więcej o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu.

Czym zajmują się neuropsycholodzy?

Neuropsychologia to  nauką,  która  zajmuje  się  związkiem  pomiędzy  mózgiem (w tym jego urazami i dysfunkcjami)  a  zachowaniem pacjenta. Jest to dziedzina interdyscyplinarna, czyli łącząca w sobie wiedzę z wielu różnych innych nauk medycznych:

  • neurologii,
  • psychologii klinicznej,
  • neurobiologii poznawczej,
  • psychiatrii,

i innych gałęzi współczesnej  nauki  i  medycyny.

Choć na tle innych nauk medycznych neuropsychologia, jest dziedzina dość młodą, tak naprawdę jej korzenie sięgają prawdopodobnie epoki brązu. Na problematyce tej dziedziny skupiał się w epoce starożytnej m.in. Hipokrates  z  Kosu, nazywany ojcem medycyny. To właśnie Hipokrates badał związek pomiędzy psyche a somą, czy (współcześnie) między mózgiem a jego funkcjami psychicznymi. Zaobserwował on na przykład, że uszkodzenie  mózgu  wywołuje  objawy  (np. paraliż, drgawki czy skurcze) po przeciwległej stronie ciała,  co  dziś znamy pod pojęciem  krzyżowania  dróg  piramidowych.

Współcześni neuropsycholodzy również badają wpływ uszkodzeń określonych obszarów mózgu na funkcjonowanie organizmu. Na podstawie analizowania wielu przypadków pacjentów specjaliści Ci są w stanie określić, który obszar mózgu odpowiada za konkretne funkcje organizmu.

Za co odpowiadają różne obszary mózgu?

Ludzki mózg zbudowany jest z dwóch półkul, które współpracują ze sobą i wzajemnie się uzupełniają. Między nimi znajduje się ciało modzelowate, zapewniające  przepływ informacji między nimi.

Zewnętrzną część półkuli mózgowych stanowi kora mózgowa, którą dzieli się na cztery parzyste płaty. Odpowiadają one za  nasze  zdolności i umiejętności - pamięć, język, myślenie oraz planowanie. Każde uszkodzenie objawiać się wiec będzie upośledzeniem pewnych funkcji – w różnym stopniu, w zależności od rozległości uszkodzenia.

Płat czołowy mózgu to bardzo ważny element jego struktury. Sprawne działanie tego obszaru pozwala ludziom na świadome myślenie i poczucie tożsamości. Płaty czołowe odpowiadają za funkcje wykonawcze - zdolności, pozwalające na kontrolowanie oraz koordynowanie myśli i zachowań, a także przewidywanie konsekwencji działań. To w korze przedczołowej umiejscowiona jest pamięć operacyjna. Uszkodzenia mózgu w tym obszarze objawiać się mogą problemami z koordynacją ruchową, utrzymywaniem uwagi i koncentracji, podejmowaniem decyzji, a także trudnością z odnajdywaniem słów.

Płat ciemieniowy odgrywa decydującą rolę w reprezentowaniu umiejscowienia obiektów w przestrzeni. Do funkcji, za które odpowiada, zaliczamy:

  • rozumienie języka symbolicznego,
  • rozumienie pojęć abstrakcyjnych i geometrycznych,
  • gromadzenie i korzystanie z wiedzy.

Ważną funkcją płata ciemieniowego jest także odczuwanie i możliwość lokalizowania własnych części ciała. Uszkodzenie tego obszaru mózgu może skutkować problemami z koordynacją oko-ruchową.

Płaty potyliczne mózgu ściśle związane z naszym zmysłem wzroku. Uszkodzenia tego obszaru mogą skutkować upośledzeniem niektórych funkcji wzroku lub całkowitą utratą tego zmysłu.

Płaty skroniowe odpowiadają za słuch oraz zapamiętywanie nowych informacji. W górnej części lewego płata skroniowego znajduje się ośrodek Wernickiego, odpowiedzialny za rozumienie słów. Ponadto płat skroniowy bierze również aktywny udział w:

  • rozpoznawaniu obiektów i twarzy,
  • kategoryzacji obiektów,
  • analizie wrażeń dźwiękowych,
  • a także analizie zapachów.

Diagnostyka i terapia neuropsychologiczna – kiedy jest zalecana?

Do neuropsychologa, który zdiagnozuje problem i podczas indywidualnie dostosowanej terapii pomoże pacjentowi, warto udać się po przebytych udarach mózgu i urazach mózgu. Szybka i trafna diagnostyka oraz podjęcie rehabilitacji pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć skutki urazów i poprawić komfort życia pacjenta. Diagnostyką i leczeniem neuropsychologicznym zajmuje się mgr Małgorzata Kujawa. Na spotkanie z tym specjalistom możesz umówić się w  Gabinecie Psychologicznym i Psychoteraputycznym w Choszcznie.

W placówce tej uzyskasz także pomoc psychologiczną w różnych sytuacjach, a także możesz przystąpić do terapii uzależnień, psychoterapii dla par i rodzin lub skonsultować się, jeśli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz