Materiał Partnera

Nawiąż współprace z ludźmi specjalizującymi się w branży hodowlanej gołębi pocztowych

Nawiąż współprace z ludźmi specjalizującymi się w branży hodowlanej gołębi pocztowych

W starożytności gołębi używano do przekazywania informacji. W owych czasach były one pewniejszymi i szybszymi posłannikami niż piechurzy i jeźdźcy. Marynarze starożytnego Egiptu wybierając się na morze zabierali ze sobą gołębie. Posługując się nimi przesyłali do domu wiadomości o swoim powrocie. Koronacja i uroczystość na dworze faraonów były również podawane do wiadomości za pomocą gołębi.

Jak właściwie dbać o gołębie pocztowe?

W każdej hodowli również trzeba inwestować i pilnować ptaków. Zaniedbania powodują, że zamiast zarabiać ponosi się straty. Hodowla gołębi pocztowych jest dla osób, które lubią się nimi zajmować, uczestniczyć w wystawach, wypuszczać je na loty. Zanim odniesie się sukces, trzeba wielu rzeczy się nauczyć, nie można przegapić żadnego etapu w rozwoju ptaków. Takie firmy i sklepy prowadzone przez znawce hodowli gołębi pocztowych jak Mark-Lot Marek Władyka dbają, aby każdy hodowca miał także internetowy dostęp do informacji i pomocy w hodowli. Jest natomiast wiele rodzajów karm dla tego rodzaju ptactwa, np. uniwersalna, rozpłodowa, dla młodych gołębi. Można stosować mieszanki energetyczne lub na dobre pierzenie. Wybór pasz dla gołębi pocztowych jest szeroki. Można też robić własne mieszanki, jeśli posiadamy gruntowną wiedzę na ten temat. Lepiej jednak zaufać fachowcom i ich produktom. Pasza uniwersalna to karma najwyższej jakości z siemieniem lnianym, krokoszem barwierskim i nasionami gryki zwyczajnej stanowiąca doskonałe źródło potasu, fosforu i magnezu o przyzwoitym składzie analitycznym.

Polecana jest jako podstawa żywienia w okresie od wiosny do jesieni. Jej główną zaletą jest niska cena, co pozwala oszczędnie utrzymać hodowlę dorosłych, jak i młodych gołębi na wysokim poziomie. Do produkcji najlepszych pasz dla gołębi wykorzystuje się takie składniki jak:

 • kukurydza extra żółta sortowana,

 • sorgo extra czerwone,

 • pszenica extra sortowana,

 • groch żółty kalibrowany,

 • groch zielony kalibrowany,

 • proso żółte,

 • gryka zwyczajna,

 • słonecznik czarny sortowany,

 • siemię lniane i in.

Warto zapłacić więcej, ale zakupić od najlepszych producentów pasze, po których ptaki będą zdrowe i lotne oraz silne.

Jakie choroby mogą zniszczyć nasza hodowlę?

Prawdziwy hodowca musi orientować się, że gołębie mogą zachorować na:

 • robaczyce jelitowa gołębi,

 • salmonellozę,

 • trychomonadozę,

 • zakażenie adenowirusowe i in.

Najważniejsza jest tu profilaktyka, dbanie o higienę gołębi pocztowych i stały kontakt z lekarzem weterynarii. Trzeba więc obserwować swoich podopiecznych. Do podstawowych objawów choroby zalicza się światłowstręt, zapalenie spojówek, katar i biegunkę. Powieki gołębi są obrzmiałe, niekiedy sklejone. Ich swędzenie prowadzi do nieustannego drapania – pióra wokół oczu są zmierzwione a skóra na głowie niejednokrotnie pokaleczona. Katar zatyka otwory nosowe i utrudnia oddychanie. Często atakowane są drogi oddechowe, w tym nawet worki powietrzne. Choroba prowadzi do osłabienia organizmu – zwierzęta są osowiałe, mało latają, łatwo zapadają na choroby, ich upierzenie staje się matowe. Na przykład długotrwała ornitoza może doprowadzić do wyniszczenia, otłuszczenia wątroby, zaburzeń pracy serca.

Opracowanie:
Sanok, Pollaka 4
tel. 698 677 423
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz