Nauka pierwszej pomocy. Przydatne pomoce edukacyjne
W przypadku ratowania ludzkiego życia każda sekunda ma ogromne znaczenie. Osoba udzielająca pomocy musi działać błyskawicznie. Będzie to możliwe, gdy zostanie do tego odpowiednio przeszkolona. Podczas nauki udzielania pierwszej pomocy bardzo duże znaczenie ma wiedza ratowników medycznych, ale także wykorzystywane przez nich materiały edukacyjne. Które z nich są najbardziej przydatne?
Bez czego nie może odbyć się kurs pierwszej pomocy?
Podczas nauki udzielania pierwszej pomocy główne znaczenie mają ćwiczenia praktyczne. Aby można było je przeprowadzić, konieczne jest wykorzystywanie odpowiednich artykułów dydaktycznych. To dzięki nim można przećwiczyć, co robić, kiedy zaistnieje potrzeba ratowania ludzkiego życia. Dlatego też tak ważną pomocą dydaktyczną jest fantom. Fantom to manekin przypominający ludzką postać – zwykle ma formę torsu człowieka. Służy on do nauki RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Fantomy do nauki RKO to obecnie nowoczesne urządzenia, które sprawiają, że nauka resuscytacji jest bardzo skuteczna. Mają wbudowane diody informujące o tym, czy ćwiczenia są wykonywane poprawnie. Takie manekiny mają wskaźniki, które obrazują krążenie krwi z serca do mózgu, jakość uciśnięć klatki piersiowej oraz jakość RKO.
Jak wiadomo umiejętna resuscytacja to ogromna szansa na przeżycie dla osoby, która ma problemy z samodzielnym oddychaniem. Konsekwencje niedotlenienia mózgu mogą być tragiczne w skutkach.
„Oczywiście podczas nauki pierwszej pomocy należy poznać wszystkie zagadnienia teoretyczne i metody ratowania ludzkiego życia. Jednak to praktyka czyni mistrza. Fantom, który wskazuje czy resuscytacja jest przeprowadzana skutecznie i prawidłowo, to wręcz niezbędna pomoc edukacyjna. Manekin taki idealnie odwzorowuje reakcje ludzkiego organizmu” – mówi ekspert z firmy „Byt-med”.
Co jeszcze przydaje się podczas nauki pierwszej pomocy?
Nauka udzielania pierwszej pomocy nie opiera się jedynie na wykorzystaniu manekina RKO. Wskazane jest prowadzenie także innych praktycznych ćwiczeń.
Podczas kursów pierwszej pomocy warto wykorzystywać defibrylatory wraz z kompletem niezbędnych elektrod. Trzeba też pamiętać, że podczas akcji ratunkowej ogromne znaczenie ma również umiejętność hamowania krwotoków i zabezpieczania ran. Dlatego też w zestawie do szkolenia musi znaleźć się apteczka wraz z materiałami do nauki robienia opatrunków. W jej wyposażeniu powinny się znajdować kompresy, opaski elastyczne, plastry, chusty opatrunkowe, trójkątne, nawilżane alkoholem oraz koc ratunkowy i rękawice winylowe.