Materiał Partnera

Nauka języka obcego u dziecka

Nauka języka obcego u dziecka

Wielu rodziców wybierając żłobek dla dziecka, podejmuje decyzję pod kątem możliwości nauki języka obcego. Chcą, aby ich pociecha od najmłodszych lat przyswajała wiedzę. Często jednak brakuje w tych działaniach tego, co najważniejsze, czyli zdrowego rozsądku. Naukę języka obcego warto zacząć w stosunkowo młodym wieku. Nie można jednak traktować tego zbyt dosłownie. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się kwestii rozpoczęcia nauki języka obcego przez dziecko.

W jaki sposób dziecko poznaje obcy język?

Dzieci uczą się języka obcego w sposób symultaniczny lub następczy. Wyjaśnimy pokrótce znaczenie tych dwóch pojęć. Sposób symultaniczny obejmuje przede wszystkim dzieci dwujęzyczne. Za dwujęzyczne uważa się maluchy, u których nauka języka obcego rozpoczęła się jeszcze przed 3 rokiem życia. Najczęściej dotyczy to rodzin dwujęzycznych, w których na przykład ojciec posługuje się językiem polskim, a matka językiem angielskim.

Sposób sekwencyjny obejmuje dzieci w każdym wieku. Ten model można nazwać tradycyjnym sposobem nauki języka obcego. Postępując zgodnie z tym modelem, naukę języka obcego wprowadza się w momencie, gdy dziecko nauczy się posługiwać językiem ojczystym na poziomie, który umożliwia swobodną komunikację.

Metoda sekwencyjna nazywana jest także następczą. W jej przebiegu można zaobserwować u dziecka trzy zasadnicze etapy przyswajania języka. W trakcie pierwszego etapu próby nawiązania kontaktu przez nauczyciela spotykają się z reakcją obojętną. Czasem mogą także prowadzić do frustracji dziecka. W drugim etapie dziecko zaczyna powoli powtarzać pojedyncze słówka. Na tym etapie dziecko może także powtarzać zasłyszane zwroty. W trzecim etapie maluch zaczyna tworzyć proste zdania, a oprócz tego zapamiętuje coraz więcej zwrotów i koduje akcent.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka obcego?

Niemal wszyscy rodzice zastanawiają się, czy wybierając żłobek dla dziecka już powinni pomyśleć o nauce języka obcego? Czy może posłać pociechę do tradycyjnego żłobka i dopiero później wybrać przedszkole językowe? Niestety na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli dziecko w pierwszych latach życia nie przejawia zainteresowania nauką języka obcego, to nie można go do niczego zmuszać. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się podejmować prób zainteresowania dziecka językiem obcym. Jak dowodzą badania, nie istnieje cos takiego jak predyspozycje językowe. Dlatego, jeśli dziecko w pierwszych latach nie jest zbyt zainteresowane nauką języka obcego, to rodzice nie powinni od razu tracić nadziei.

Rozpoczynając przygodę dziecka z językiem obcym, warto przestrzegać kilku zasad. Dobrym pomysłem jest oswajanie dziecka z językiem obcym już od najmłodszych lat. Dzięki temu maluch nie będzie miał problemów z rozróżnianiem akcentów. To okaże się bardzo pomocne na dalszym etapie nauki. Zamiast podejmować samodzielne próby nauki, najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Przedszkole językowe zatrudnia nauczycieli i opiekunów, którzy są przygotowani pod kątem merytorycznym i pedagogicznym. Dobrym pomysłem będzie różnicowanie form nauki języka. Obok tradycyjnych lekcji można wprowadzić naukę w formie zabawy. Piosenki, gry i zabawy sprawią dziecku radość, a jednocześnie będą je oswajać z nowymi słówkami i zwrotami.

W kwestii nauki języka obcego rodzice powinni wykazać cierpliwość i nie oczekiwać od razu dużych postępów. Na tym etapie nawet drobna zmiana powinna cieszyć. Dziecko musi kojarzyć naukę języka z zabawą, a nie z przykrym obowiązkiem. Dzięki temu jego przyswajanie będzie dużo prostsze.

Jeśli chcecie zapisać dziecko do przedszkola językowego, to idealnym wyborem będzie Księga Przygód - Przedszkole Językowe oraz Żłobek z Opola. Profil przedszkola oraz doświadczona kadra pedagogiczna pozwala na harmonijny rozwój zdolności językowych najmłodszych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz