Artykuł sponsorowany

Naturalny kamień elewacyjny – uniwersalna ozdoba budynków i pomieszczeń

Naturalny kamień elewacyjny – uniwersalna ozdoba budynków i pomieszczeń

Kamień naturalny zawsze był inspiracją dla projektantów. Pasuje zarówno do wnętrz, jak i na okładziny elewacyjne. Jego naturalna faktura świetnie współgra z innymi materiałami i podkreśla elegancję budynku, czy pomieszczenia. Dekoracyjny kamień elewacyjny pasuje zarówno do stylistyki nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Jest po prostu jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów.

Zalety kamienia naturalnego stosowanego jako okładzina elewacyjna

Kamień elewacyjny ma wiele zalet. Można wśród nich wymienić strukturalność powierzchni, która dodaje elewacji trzeciego wymiaru, wzmacnia kontrasty kolorystyczne i wydobywa mocne akcenty. Elewacje z marmuru bardzo efektownie uzupełniają się z innymi materiałami, jak tynki dekoracyjne, ceramika elewacyjna, czy jednolity podkład. W zestawieniu ze stalą i szkłem kamień naturalny tworzy nowoczesną kompozycję o surowej, minimalistycznej geometrii. Z drugiej strony w połączeniu z drewnem albo płótnem, wtapiając się w kolorystyczną całość, może tworzyć kompozycję klasyczną, tradycyjną.

Kamień naturalny uważany jest za rozwiązanie luksusowe. I nie bez przyczyny. Ta efektowna ozdoba sprawia, że obiekt, którego elewacja wykonana jest z kamienia, nabiera eleganckiego, niemal wytwornego charakteru. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kamienia elewacyjnego, który można wykorzystać jako okładzinę murów zewnętrznych, albo do dekoracji wnętrz o ponadczasowym designie. Warto wiedzieć, że naturalny kamień łatwo utrzymać w czystości, wbrew pozorom kamień dodaje też ciepła pomieszczeniom.

Jakie rodzaje kamienia naturalnego stosuje się na elewacje?

Kamień wykazuje się dużą odpornością na oddziaływanie czynników atmosferycznych, jak światło słoneczne, wody opadowe, a także zmiany temperatury. Różne rodzaje kamienia wykazują różną nasiąkliwość, toteż niektóre gatunki lepiej stosować we wnętrzach, a inne świetnie nadają się na okładziny zewnętrzne. W firmie Dana Stone prowadzącej sprzedaż kamienia naturalnego, do najczęściej wybieranych rodzajów kamieni elewacyjnych należą:

  • płyty marmurowe,
  • płyty granitowe,
  • trawertyn,
  • onyks,
  • a także konglomeraty

Kamienie elewacyjne różnią się kolorem, strukturą, teksturą i stopniem odbijania światła. Wybierając kolorystykę, należy zwrócić uwagę, aby kolor elewacji harmonizował z kolorem dachu i innych elementów wykończenia. Kamienie najczęściej występują w naturalnych odcieniach szarości, beżów, brązów, ale można też znaleźć płyty kamienne o wzorach w barwie zielonej, niebieskiej, czy różowej.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Owocowa 9b
tel. 604 540 225
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz