Materiał Partnera

Naturalna izolacja cieplna - czy warto stosować płyty trzcinowe?

Naturalna izolacja cieplna - czy warto stosować płyty trzcinowe?

Płyty trzcinowe coraz częściej wykorzystywane są w branży budowlanej do wykonania izolacji cieplnej budynku. Poza tym, że wyglądają one estetycznie, charakteryzuje się trwałością. Można z powodzeniem układać je na ścianach, sufitach, a nawet podłogach. Sam montaż również nie jest wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę, decydując się na wykonanie izolacji cieplnej z płyt trzcinowych? Jakie są zalety tego rozwiązania? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Izolacja cieplna z płyty trzcinowej - czy chroni przed zimnem i gorącem?

Podejmując decyzję o wykonaniu izolacji domu czy mieszkania, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. To od niego bowiem zależy, czy zimą w domu uda się utrzymać wysoką temperaturę, natomiast latem zapobiec przegrzewaniu pomieszczeń wewnątrz. Wartość ta, dla tego materiału wynosi zaledwie 0,35 W/(m2K).

Naturalna trzcina charakteryzuje się niską gęstością struktury, odpornością na przenikanie wilgoci oraz niskim przewodnictwem ciepła.

Jak wyjaśnia Krzysztof Łukaszewski z firmy PPH ROOF-REED - zgodnie z normami, jakie zaczęły obowiązywać z dniem 1.01.2021 r., parametr przenikania ciepła U w nowo projektowanych budynkach, nie może być wyższy niż 0,2 W/(m2K) dla ścian zewnętrznych i 0,15 W/(m2K dla dachów i stropodachów. Wykorzystując płyty trzcinowe na cegłach ceramicznych, betonie, czy drewnie bez trudu można osiągnąć normę narzuconą przez Warunki Techniczne 2021 (WT2021) wynikające z zapisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zalety izolacji cieplnej z płyty trzcinowej

Płyty trzcinowe zapewniają najniższy stopień przenikania ciepła spośród wszystkich dostępnych na rynku materiałów. Już zaledwie 10 cm warstwa zapewnia izolację analogiczną jak przy zastosowaniu styropianu o grubości aż 20 cm. Dzieje się tak, ponieważ wysuszone łodygi zawierają wewnątrz powietrze, które doskonale zapobiega nadmiernym ubytkom ciepła przez ściany, podłogi czy sufit.

Poza właściwościami termoizolacyjnymi niewątpliwą zaletą zastosowania płyt z trzciny jest stworzenie izolacji akustycznej. Ten naturalny materiał pochłania hałas dobiegający z zewnątrz, zapewniając mieszkańcom komfort życia nawet w centrum dużego miasta, czy przy ruchliwej ulicy.

Płyta trzcinowa za sprawą swojej porowatej struktury nie wymaga zastosowania siatki podtynkowej - doskonale utrzymuje na powierzchni tynk w postaci gliny czy zaprawy cementowo-wapiennej. Właściwość ta sprawia, że montaż tej naturalnej izolacji jest dużo łatwiejszy niż przy zastosowaniu wciąż znacznie bardziej popularnych: styropianu i wełny.

Niski poziom przewodzenia ciepła sprawia, że ułożenie płyt na stropie i ścianach nie tylko zapewnia komfort cieplny zimą, zapobiegając nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń. W czasie nawet najbardziej upalnego lata nie pozwala by wnętrze domu czy mieszkania przegrzewało się. Zalety tego doceniane są szczególnie przez posiadaczy lokali na poddaszu - w okresie od maja do września jest tam przyjemnie chłodno, nie zaś duszno i gorąco. W efekcie tego mnie zużywa się energii na ogrzewanie i działanie klimatyzacji.

Wykorzystanie trzciny i naturalnych tynków to również rozwiązanie w pełni bezpieczne dla środowiska. Produkty ekologiczne są coraz częściej wykorzystywane przy realizacji prac budowlano-wykończeniowych. Właściciele domów i mieszkań cenią bowiem bezpieczne materiały.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz