Materiał Partnera

Nasi najmniejsi przyjaciele – żywienie gryzoni i ptaków

Nasi najmniejsi przyjaciele – żywienie gryzoni i ptaków

Odpowiednie żywienie naszego zwierzęcego pupila to podstawa. Pozwala mu uniknąć wielu chorób oraz cieszyć się dobrą sprawnością. Niestety, wielu posiadaczy zwierząt nie zwraca uwagi na to, co jedzą ich podopieczni. Szczególnie, jeśli chodzi o gryzonie i ptaki.

Chomik dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Chomiki kupujemy najczęściej po to, aby nasze dzieci nauczyły się odpowiedzialności oraz czerpały radość z obcowania ze zwierzątkiem. Gryzonie te, choć małe i ruchliwe, również mogą cierpieć na choroby układu pokarmowego. Często nawet ich nie zauważamy. Dlatego tak istotne jest, aby przestrzec dziecko przed karmieniem chomika niewłaściwymi produktami. Nie wolno mu podawać słodyczy i słonych chrupek lub chipsów, ale także owoców cytrusowych i np. sałaty czy pora. Lista dozwolonych i niedozwolonych pokarmów jest długa, więc najlepiej jest zdać się na gotowe, wysokojakościowe mieszanki. Optymalne mieszanki gwarantują zbilansowaną dietę, dzięki której chomik nie będzie musiał borykać się z problemami zdrowotnymi. Nie warto eksperymentować, jeśli na szali znajduje się zdrowie zwierzaka i szczęście dziecka. Co jakiś czas warto podawać swojemu pupilowi świeże owoce, orzechy i, co ważne, gałązki drzew. Pozwalają one na starcie siekaczy, które u chomików rosną przez całe życie – zbyt długie mogą je znacznie utrudnić. Na specjalne okazje można też zaserwować swojemu pupilowi specjalnego dropsa. Obfitują one w liczne zdrowe mikro- i makroelementy oraz witaminy, jednak ich zbyt częste spożywanie może spowodować zachwianie równowagi zdrowotnej gryzonia. Dlatego należy je traktować niczym deser.

Jaki pokarm jest najlepszy dla ptaków?

Podobnie jak w przypadku gryzoni trudno jest odczytać dolegliwości u ptaków. Ich objawy nie są tak czytelne jak u psów czy kotów, więc warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej karmie. Ważne jest, by była ona świeża i zawierała wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Mogą to zagwarantować wyłącznie wysokiej jakości zboża. Zaufać można np. produktom z linii Ziarnko, której producent – Mieszalnia Zoologiczna Ziarnko Zbigniew Wierzbicki – posiada bogate doświadczenie w dziedzinie karmienia ptaków. Od lat zajmuje się bowiem nie tylko tworzeniem mieszanek dla gryzoni oraz ptaków hodowanych w domu, ale także dla gołębi pocztowych. Doświadczenie w połączeniu z obeznaniem na rynku oraz prowadzonymi cyklicznie badaniami pozwalają na opracowanie optymalnych receptur odpowiednich dla każdego rodzaju gryzoni i ptaków. Karmy Ziarnko odpowiednie są także dla wymagających zwierząt, a niektóre z dostępnych w tej linii mieszanek są dodatkowo wzbogacone witaminami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz