Artykuł sponsorowany

Narzędzia pracy kominiarza

Narzędzia pracy kominiarza

Wielu osobom kominiarz kojarzy się z panem w kapeluszu przemierzającego ulice ze szczotką na ramieniu, na którego widok warto złapać się za guzik. I, choć na pierwszy rzut oka, strój kominiarza niewiele różni się od tego przedstawianego na obrazkach, to narzędzia używane obecnie w tej branży są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż mógłbyś sądzić. Czego kominiarze używają do wykonywania swojej pracy?

Zawód kominiarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Regularne przeglądy i czyszczenie kominów są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa osób korzystających z budynku. W kominach osadza się łatwopalna sadza, która, nieusuwana, może doprowadzić do pożaru. Poza tym zadaniem kominiarza jest sprawdzanie szczelności przewodów kominowych i kontrolowanie ich przydatności do użytku. Nie wolno zapominać o regularnym zlecaniu takich prac specjalistom. Od tego zależą zdrowie i życie mieszkańców obiektu.

 

Podstawowe narzędzia używane przez kominiarzy

Czego kominiarze używają w swojej pracy? Spytaliśmy o to przedstawiciela tej profesji z Zakładu Usług Kominiarskich w Warszawie. Według niego najbardziej uniwersalnym akcesorium jest graca kominiarska. Jest to narzędzie, przy pomocy którego linuje się komin, czyli oczyszcza go z nagromadzonej sadzy oraz innych zanieczyszczeń, takich jak np. pozostałości gniazd ptasich. Gracy używa się również do ługowania, wybierania sadzy, a także do otwierania włazów kominowych.
W tym celu używa się również sztolcówki, zwanej również przepychaczem. Służy ona do udrażniania kanałów i można ją stosować od góry oraz od dołu przewodu kominowego.

Każdy kominiarz pracujący w rejonie musi być wyposażony w linę kominiarską, która służy do podobnych zadań jak narzędzia wymienione powyżej. Jej ważną cechą jest to, że można na niej zawiesić dodatkowe akcesoria, takie jak bolec czy kulę kominiarską. Specjalista od kominów ma przy sobie także worek, którego otwór jest wbudowany w prostokątną ramkę. Do takiego pojemnika zbiera się sadzę usuniętą z komina.

 

Pozostałe akcesoria

Charakterystyczna gwiazdka, jaką widuje się przy pasie u kominiarza, to nic innego jak kluczyk służący do otwierania drzwiczek wycierowych. Wśród narzędzi kominiarskich nie może również zabraknąć lusterka, którego używa się do sprawdzania prześwitów kominowych. Obecnie często jest ono zastępowane kamerą, która pozwala na dokładny ogląd wnętrza przewodu i zlokalizowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Praca kominiarza to nie tylko czyszczenie kominów, ale również kontrola wentylacji. Do sprawdzania prawidłowego działania przewodów wentylacyjnych używa się anemometru, dzięki któremu można obliczyć dokładną wartość ciągu w kominie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz