Materiał Partnera

Narzędzia potrzebne każdemu ogrodnikowi – sprawdź, które musisz mieć

Narzędzia potrzebne każdemu ogrodnikowi – sprawdź, które musisz mieć

Posiadasz duży ogród i zależy Ci na jego atrakcyjnym wyglądzie. Nawet jeśli zaprojektowanie terenu zielonego zlecisz specjalistom, na co dzień to Ty musisz o niego dbać. Sprawdź, jakie narzędzia ogrodnicze są niezbędne, by pielęgnacja ogrodu była prostsza i przyjemniejsza.

Akcesoria i narzędzia ogrodnicze – podstawowy niezbędnik

O ile bez niektórych narzędzi i sprzętu można się obejść podczas prac w ogrodzie, tak niektóre akcesoria są koniecznością. Stanowią one fundament prac ogrodniczych, dlatego określane są mianem niezbędnika.

Jeśli posiadasz ogród, musisz zaopatrzyć się w takie akcesoria jak:

  • grabie – służące do grabienia trawy i liści, rozbijania grud, a nawet wyrównywania ziemi, w ofercie sklepów ogrodniczych znaleźć można również wąskie grabie do pielęgnacji zagonów,
  • łopata i szpadel – przeznaczone do usuwania nadmiernej ilości ziemi lub do kopania miejsc, np. na sadzonki krzewów,
  • nieduże łopatki do sadzenia – służące m.in. do spulchniania gleby na grządkach,
  • motyka – przeznaczona do usuwania chwastów,
  • konewka (wąż ogrodowy) – pozwalająca na regularne podlewanie upraw,
  • sekatory ręczne – przeznaczone do przycinania pędów,
  • kosiarki – pozwalające na ścinanie wysoko rosnącej trawy.

Jeśli w ogrodzie posiadasz oczko wodne, przydatna będzie również siatka. Dzięki niej szybko usuniesz liście oraz pozostałe zanieczyszczenia ze zbiornika.

Narzędzia potrzebne do uprawy ziemi w ogrodzie

Bez względu na to, czy ogród przeznaczony jest do uprawy warzyw, czy rosną w nim kwiaty, musisz zadbać o ziemię. Należy ją odpowiednio użyźniać oraz pielęgnować, by zapewniła oczekiwane plony.

Przyda Ci się kultywator elektryczny (glebogryzarka elektryczna), czyli sprzęt przeznaczony do spulchniania ziemi na głębokość ok. 18 cm. Pozwala również na mieszanie z glebą kompostu czy nawozów mineralnych, a następnie ich rozrzucanie. Prace z wykorzystaniem kultywatora zaleca się wykonywać co najmniej raz w roku.

Narzędzia potrzebne do pielęgnacji trawnika

Odpowiednio wypielęgnowany trawnik potrafi być ozdobą ogrodu samą w sobie. Trzeba jednak mieć odpowiednie akcesoria, dzięki którym trawa nie będzie rosła w nieładzie.

Łatwiejszą pielęgnację zapewni wertykulator. To sprzęt niezbędny, jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektownego i zdrowego trawnika. Jego rola polega na nacinaniu zagęszczonych splątanych pędów traw, co zapobiega powstawaniu zbitej warstwy tzw. filcu. Jeśli Twój trawnik rozciąga się na powierzchni większej niż 800 m2, polecane są wertykulatory spalinowe. W pozostałych przypadkach dobrze sprawdzą się wertykulatory elektryczne. 

Przydatny będzie również siewnik, dzięki któremu możliwe będzie równomiernie nawożenie trawnika. To ważne, ponieważ nadmiar soli mineralnych może spowodować powstawanie wypaleń, które odejmują trawnikowi urok. 

Warto zaopatrzyć się w kosiarkę, jeśli chcesz, by trawnik był zawsze idealnie przystrzyżony. Nie jest to jednak koniecznością, jeśli zdasz się na usługi firmy ogrodniczej, np. szczecińskiego Centrum Ogrodniczego Lawenda oferującego nie tylko kwiaty, nawozy czy rozmaite narzędzia i artykuły ogrodnicze, ale także profesjonalną opiekę nad ogrodami.

Opracowanie:
Szczecin, Bukszpanowa 1A
Oceń artykuł (1)
4,0
Komentarze
Dodaj komentarz