Materiał Partnera

Narzędzia i prace spawalnicze

Narzędzia i prace spawalnicze

Zawód spawacza w ostatnich latach wiedzie prym na rynku najbardziej opłacalnych i najczęściej wybieranych specjalizacji. Praca spawacza wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, a także umiejętności posługiwania się specjalistycznymi narzędziami. Nie wszyscy jednak wiemy, jak dokładnie wygląda taka praca. Czym zatem jest spawanie i jakimi narzędziami posługuje się osoba, pracująca w tym zawodzie.

Czym jest spawanie?

Podstawowym założeniem spawania jest łączenie oraz cięcie elementów wykonanych z różnych metali. Łączenie ze sobą materiałów polega na ich stopieniu i zestaleniu przy wykorzystaniu spoiwa spawalniczego. Wyróżnia się wiele metod i technik spawania, głównie ze względu na rodzaj zastosowanych narzędzi czy spoiw. Najbardziej rozpowszechnionymi metodami spawania są: spawanie gazowe, spawanie laserowe, spawanie elektryczne. Przy spawaniu gazowym, wykorzystujemy acetylen i tlen, które spalają się w bardzo wysokich temperaturach. Z kolei spawanie elektryczne  polega na stapianiu metali w miejscu ich łączenia.

Podstawowe narzędzia spawalnicze

Podstawowym narzędziem pracy spawacza jest oczywiście spawarka. Profesjonalne urządzenia służące do spawania materiałów, gwarantujące solidne i wytrzymałe wykonanie, mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Dlatego wymaga się od spawacza odpowiedniego doświadczenia, bez którego osoba nie będzie mogła sprawnie i bezpiecznie korzystać z tego urządzenia. Wyróżnia się także spawarki elektrodowe, transformatorowe, światłowodowe, do tworzyw sztucznych. Oprócz samych spawarek, spawacz do dyspozycji ma także lutownice, przecinarki plazmowe, piece tyglowe, zgrzewarki, zaciski spawalnicze i wiele innych specjalistycznych urządzeń, wykorzystywanych w przemyśle spawalniczym.

 Główne zagrożenia, z jakimi spawacz ma do czynienia:

●  zagrożenie poparzeniem skóry,

●  zagrożenie odpryskami spawalniczymi,

●  zagrożenie wybuchem pożaru,

●  zagrożenia chemiczne i pyłowe,

●  uszkodzenie wzroku wskutek promieniowania nadfioletowego.

Środki ochronne

W wyniku tak dużego zagrożenia zdrowia spawacza, obowiązkowe jest zastosowanie środków, mających na celu ochronę całego jego ciała. Akcesoria te muszą być wykonane z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury czy opary gazów. Do środków ochronnych zaliczamy: przyłbice spawalnicze, chroniące najważniejszą część ciała, czyli głowę, fartuchy spawalnicze, których zadaniem jest ochrona całego ciała przed gorącymi odpryskami, a także rękawice spawalnicze, chroniące nasze dłonie przed wysoką temperaturą w czasie spawania.  

Aby dokonać zakupu odpowiednich przyrządów, skorzystaj z oferty firmy MEXUM Michał Ukleja, która oferuje produkty mechaniczne i narzędzia.
Opracowanie:
Grójec, Fabryczna 1B
tel. 48 664 05 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz