Narty wodne – popularna forma letniej aktywności

Narty wodne – popularna forma letniej aktywności

Dostarcza ogromnej dawki adrenaliny, jest bardzo widowiskowa i stanowi doskonałą rozrywkę właściwie dla każdego. Jazda na nartach wodnych to również świetny trening – kształtuje bowiem sylwetkę i wzmacnia mięśnie. Z roku na rok widzimy coraz więcej osób uprawiających tę dyscyplinę nawet nad polskim morzem. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym narciarstwa wodnego i sprawdź, jak rozpocząć przygodę z tym wyjątkowym sportem. Poznaj również najciekawsze wyciągi w Polsce.  

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Narty wodne dla początkujących – jak zacząć?

Uwielbiasz zimowe szaleństwo na stokach? W takim razie musisz spróbować swoich sił w narciarstwie wodnym. To dokonała alternatywa na cieplejsze miesiące i świetna wakacyjna atrakcja. Obok wakeboardingu stanowi jedną z najpopularniejszych dyscyplin letnich w akwenach. Ten olimpijski sport ma już ponad stuletnią historię, a w ostatnim czasie cieszy się dużym wzrostem zainteresowania. Łączy bowiem w sobie aktywność fizyczną, adrenalinę i fantastyczną zabawę. 

Wśród profesjonalistów wyróżnia się trzy podstawowe style jazdy na nartach wodnych: slalom, skoki na odległość i jazdę figurową. Początkujący narciarze uczą się swobodnego ślizgania z dużą prędkością wyłącznie po dużych obiektach. Do pływania potrzebna jest jedna lub dwie narty oraz motorówka albo elektryczny wyciąg. Cała aktywność opiera się na utrzymaniu odpowiedniej pozycji i balansu ciała podczas holowania narciarza po akwenie.

Dyscyplina nie jest trudna do opanowania. Nauka jazdy na nartach wodnych wymaga przede wszystkim umiejętności pływania. Choć nie ma ustalonych limitów wiekowych, to przyjmuje się, że optymalny czas, to ukończenie 12. roku życia. Wszystkie sporty wodne wymagają odpowiedniego instruktażu. Kursy obejmują zazwyczaj szkolenie na sucho: zasady startu, ćwiczenia odpowiedniej pozycji i trzymania holu oraz naukę na wodzie: poprawne pokonywanie fal, pływanie w kilwaterze, jazda slalomem i na jednej narcie oraz zakończenie holowania.  

nauka jazdy na nartach wodnych

Podczas szkolenia można płynąć za motorówką lub elektrycznym wyciągiem nart wodnych. W pierwszym przypadku należy zapoznać się ze sposobem kontaktowania się ze sternikiem. Kurs oraz samodzielna jazda odbywają się w zamkniętych akwenach np. jeziorach czy morskich zatokach. Warto pamiętać, że fale są dużym utrudnieniem szczególnie dla początkujących. Cena za godzinę nauki może wahać się od 300 do 600 zł.    

Wakeboarding a narty wodne

Do najpopularniejszych sportów wodnych należą zarówno narty wodne, jak i wakeboarding. Obie dyscypliny nie wykorzystują naturalnej siły wiatru i fal, a napędy mechaniczne. Dzięki temu umożliwiają nie tylko uzyskiwanie zawrotnych prędkości, ale również wykonywanie różnych akrobacji. Uprawia się je również w podobnych warunkach – i na tym właściwie podobieństwa się kończą.

W profesjonalnym wydaniu, jak już zostało wspomniane, wyróżniamy trzy odmiany nart wodnych. W przypadku amatorów rzadko narciarze odrywają się od wody. Zupełnie inaczej jest w wakeboardingu, gdzie wyróżniamy jedną dyscyplinę, a sam zawodnik więcej czasu przebywa w powietrzu. Oba sporty różni przede wszystkim sprzęt: z jednej strony mamy narty, a z drugiej szeroką deskę. Dużo lepszą opcją dla osób początkujących oraz dzieci ze względu na stopień trudności jest narciarstwo wodne.    

Narty wodne – podstawowy sprzęt

Chcąc uprawiać jazdę na nartach wodnych, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Można w tym celu skorzystać z wypożyczalni na wybranych obiektach lub zakupić go w sklepach sportowych. Pamiętajmy również, że do uprawiania sportów wodnych potrzebujemy stroju kąpielowego lub pianki neoprenowej oraz kapoku i specjalnego kasku – dla zapewnienia bezpieczeństwa jazdy. Do najważniejszych elementów narciarskiego wyposażenia zaliczamy linkę do holowania, finy i wiązania oraz przede wszystkim narty wodne.

To właśnie jedna lub dwie narty stanowią kluczowy element sprzętu dla każdego narciarza. W tym przypadku należy dobierać odpowiedni rodzaj nart wodnych do formy uprawianego sportu oraz poziomu zaawansowania. Część jest bowiem przeznaczona zarówno do swobodnej jazdy, jak i ekstremalnych skoków oraz slalomów (np. monoski). Dla początkujących poleca się wersję combo. Poza tym warto zwrócić uwagę na długość i konstrukcję wybranego modelu. Pamiętajmy, że narty wodne dla dzieci, kobiet i mężczyzn będą różnić się rozmiarem i wagą.   

narty wodne - sprzęt

Gdzie na narty wodne w Polsce?

Gdy najpopularniejsze aktywności letnie jak pływanie czy plażowanie Cię nudzą, to musisz skorzystać z oferty wyciągów do nart wodnych w Polsce. Sport ten jest przeznaczony dla ludzi spragnionych adrenaliny. Polskie zbiorniki wodne oferują kilka naprawdę profesjonalnych obiektów. Wśród najciekawszych miejsc wyróżniamy:

  • Wakepark w Margoninie – zlokalizowany na jeziorze Margonińskim wyciąg został wybudowany w 2010 roku. Był pierwszym tego typu obiektem w Wielkopolsce, a jego trasa liczy około 1000 metrów. 
  • Wyciąg Nart Wodnych w Ostródzie – zlokalizowany nad jeziorem Drwęckim obiekt stanowi jedną z najważniejszych atrakcji okolicy. Stała trasa o długości 800 metrów gwarantuje bezpieczne i wygodne przejazdy i jest idealną opcją dla początkujących narciarzy wodnych.
  • Wyciąg w Szczecinku – miasto od zawsze ściśle związane z wodą może szczycić się jednym z najdłuższych wyciągów do nart wodnych w Europie – ma on bowiem aż 1100 m. Usytuowany jest w centrum miejscowości nad jeziorem Trzesiecko.

Wiele obiektów do jazdy na nartach wodnych znajdziemy przy najpopularniejszych zamkniętych zbiornikach. Poza sportową aktywnością warto skorzystać z innych walorów takich terenów. Poznaj więc najpiękniejsze pojezierza w Polsce.   

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży